Çalışan ve çalışmayan kadınlara ilişkin bazı değişkenlerin depresyon düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 12412
  2. Yazar: MEHMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. GONCA KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmada, çalışan ve çalışmayan kadınların bazı sosyo- ekonomik ve demografik niteliklerinin depresyon düşeylerine etkisi incelenmiştir. Depresyon düzeylerini saptamak için“Beck Depresyon ölçeği”, sosyo-ekonomik ve demografik niteliklerini saptamak için ise araştırıcı tarafından geliştirilen“Bilgi Formu”ku 1 1 an ı 1 m ı şt ı r. Araştırmaya Adana ili belediye sınırları içinde oturan çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan ve çalışmayan toplam 261 kadın katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni depresyon düzeyi, bağımsız değişkenleri ise, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, gelir düzeyi, öğrenim durumu, evlilik süresi, aile genişliği, meslek ve çalışmayan kadınların daha önce çalışıp çalışmama durumlarıdır. Verilerin istatistiksel analizinde çalışan ve çalışmayan kadınların Beck Depresyon ölçeğinden aldıkları puanlar sosyo- ekonomik ve demografik niteliklerine göre gruplanmıştır. Çalışan ve çalışmayan kadınlara ilişkin her değişken ve bunların alt gruplarına göre depresyon puanları ortalamaları arasında anlamlı bir fark olupolmadığı“t”testi ile kontrol edilmiştir Ayrıca, çalışan kadınlar mesleklerine göre gruplandırı larak, Beck Depresyon ölçeğinden aldıkları puanlar üzerinde varyans analizi yapılmış, ortalamalar arasındaki -farkların test edilmesinde ise yine“t”testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre çalışmayan kadınların depresyon düşeylerinin çalışan kadınlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yaş, medeni durum, çocuk sayısı, gelir düzeyi, öğrenim düzeyi, evlilik süresi ve aile genişliği değişkenleri açısından çalışmayan kadınların depresyon düzeyinin çalışan kadınlardan yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca daha önce çalışmış halen çalışmayan kadınların depresyon düzeylerinin hiç çalışmamış kadınlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu araştırma bulguları iş yaşamının kadınların depresyon düzeyinin azalmasında önemli bir rolü olduğunu göstermiştir. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of some socio-economic and demographic aspects of working women and housewives on depression levels are investigated» In order to find out the depression levels of the women Beck Depression inventory, and to determine the socio- economical and demographical aspects a questionnaire prepared by the researcher used. The survey composed of 261 women working in various institutions and housewives living in Adana. The dependent variable of this study is depression level whereas the independent variables are age, marital status, number of children, economic level, education level, duration of marriage, family sise, profession, and work experience. In the statistical analysis of the data, the grades obtanied from Beck Depression Inventory by working women and housewives are grouped according to the socio-economic and demographic variables,“t”test is used in order to test the significance of differences between the average points related to socio-economic and demographic variables, of working women and housewives. Furthurmore, the grades which the working women obtanied from“Beck Depression Inventory”are grouped according to their professions. In order to test the difference between average points, again“t”test is used. IVAccording to the results of this study the depression levels of housewives are higher than those of working women» Considering age, marital status, number of children, economic level, education level, duration of marriage and family size that the depression levels of housewives are higher than those of working women» It is also concluded that the depression level for the housewives having past working experience is higher compared to the depression level of housewives having no experience» According to the results of this study working experience has a considerable effect on the reduction of the depression level» V