Nozokomiyal üriner sistem infeksiyonlarının kontrolünde silverline kullanımının değerlendirilmesi
The Evaluation of the usage of silverline on controlling the nosocomial urinary tract infections
  1. Tez No: 124123
  2. Yazar: NEŞE DÖNMEZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
1.0ZET Araştırma yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda kateter ilişkili nozokomiyal üriner sistem infeksiyonlarının kontrolünde gümüş iyonu salınımlı bağlantı tüpü olan Silverline'nın kullanımının etkinliğini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma Şubat 2002 - Aralık 2002 tarihleri arasında Eskişehir ilinde Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastalar, örneklemini ise üriner kateteri en az 7 gün kalacak olan 16'sı deney, 15'i kontrol grubunu içeren 31 hasta oluşturmuştur. Çalışmada bir hafta süre ile deney grubuna üriner kateter ile toplama tüpü arasına yerleştirilen Silverline uygulanırken, kontrol grubundaki hastalara bir hafta süre ile Silverline kullanılmaksızın üriner kateterizasyonun devamı sağlanmıştır. Bir haftalık sürecin başlangıcında ve sonunda üriner infeksiyona ilişkin ilgili laboratuvar tetkikleri çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak hastanın tanıtıcı özellikleri ve laboratuvar tetkik sonuçlarını içeren, araştırmacı tarafından hazırlanan bir form kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzde dağılımları, x2 (chi-square),Mc Nemar, Spearman's Correlation testi ve“t”testleri kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının tanıtıcı özellikleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, buna göre gruplar arasında uyumluluk olduğu saptanmıştır. Hastaların ilk ve son idrar kültürlerindeki üreme durumları karşılaştırılmasında antibiyotiğin üremeyi önlediği yönünde anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY The study has been planned experimentally in order to determine the efficiency of the use of Silverline which is the connecting catheter releasing silver ions on preventing nosocomial urinary tract infections catheter-associated in patients hospitalized in intensive care unit. The research has been carried out in brain surgery intensive care unit of Education, Application and Research Hospital of Osmangazi University in Eskişehir between the months of February and December in 2002. The universe of research was the patients hospitalized in brain surgery intensive care unit and the sample of research was consisted of 31 patients, 15 of which were control group, and 16 of which were experiment group whose urinary catheters should be inside the patients bodies during 7 days. While, in the study, Silverline placed between urinary catheter and collecting tube was applied for experiment group during one week, the continuation of urinary catheterization was carried out for the patients in control group without using Silverline during one week. At the beginning and end of the duration of one week of the process, laboratory investigations related to urinary tract infection were made. As a data-collecting tool, the defining features of the patients and a form containing investigation results and prepared by the researcher have been used. In evaluating the data, distributions of percent, chi-square, Mc Nemar, Spearman's Correlation test and“t”tests have been used. When the defining features of experiment and the control groups were compared, it was determined that there was not an expressive difference and that there were compatibilities between groups.