Diyabetli çocukların kardeşlerinin kaygı durumları ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Evaluating the difficulties and anxiety of the sibling of the children with diabetes mellitus
  1. Tez No: 124132
  2. Yazar: EMİNE GÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV DİYABETLİ ÇOCUKLARIN KARDEŞLERİNİN KAYGI DURUMLARI VE YAŞADIKLARI GÜÇLÜKLERİN BELİRLENMESİ ÖZET Bu çalışma, diyabetli kardeşi olan çocukların kaygı durumlarını ve yaşadıkları güçlükleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji polikliniğine 20 Ekim-20 Mart tarihleri arasında kontrole gelen diyabetli çocukların 71 sağlıklı kardeşi üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Durumluluk Kaygı Envanteri, Süreklilik Kaygı Envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması, Independent samples t testi, one-way ANOVA, Ki Kare ve Fisher Kesin Ki Kare testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, diyabetli kardeşi olan çocukların %73.2'inin beslenme tarzında, %46.5'inin anne-babasının ilgisinde, %39.4'ünün aktivitelerinde, %36.6'sinin yaşantısında değişiklik olduğu ve, %42.3'ünün kendisini akranlarından farklı hissettiği bulunmuştur. Değişiklik olduğunu ifade edenlerin hepsinin DKPO (Durumluk Kaygı Puan Ortalaması) ve SKPO (Sürekli Kaygı Puan Ortalaması) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
EVALUATING THE DIFFICULTIES AN» ANXIETY OF THE SIBLING OF THE CHILDREN WITH DIABETES MELLITUS ABSTRACT This study was done to determine the difficulties and anxiety levels of the sibling's of the children with diabetes mellitus as defining. The study was performed on 71 healthy sibling's of the children with diabetes mellitus, who came to Erciyes University Gevher Nesibe Hospital Pediatric Endocrinology clinic between 20 th October 2002 and 20 th March 2003 for their controls. To collet data, the State-Trait Anxiety Inventory for Children and a questionnaire form developed by the researcher were used. To evaluate data, percentage, independent-samples t test, one way ANOVA, Chi-squere and Fisher current Chi-squere tests were used- According to the results of this study, it was found some changes in 73% of the siblings of the children with diabetes mellitus there were changes'n the way of feeding, in 46.5% in the relation with their parents, in 39.4% in activities and in 423% in feeling themselves different from their friends. The State Anxiety Point Average of sibling's change in their activites, their lives, their contact with their friends and their friend's behaviors was high statistically significant.