Sabit fiyat modelleri ve makroekonomik dengeler
- Tez No: 12414
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KUTER ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ekonomide cari fiyatların“yanlış”olması durumunda oluşabilecek dengeler, sabit fiyat yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Fiyatların kısa dönemde sabit varsayılması, intibakların sadece miktarlarca yapılmasına neden olmaktadır. Sabit fiyat modelleri reel ücretlerin yüksek olmasını, gayrı-iradi işsizliğin ana sebebi olarak görmemektedir. Reel ücret aynı seviyede kalırken firmaların, arzuladıkları satışları gerçekleştirememeleri nedeniyle, işgücü taleplerini düşürmeleri de gayrı-iradi işsizliğin sebebi olabilmektedir. Ekonomide cari fiyat yanlışlıkları varsa, bazı karar birimleri piyasalarda miktar kısıtlamalarıyla karşılaşacaklar, arzuladıkları alım ve satımda bulunamayacaklardır. Karar birimlerinin algıladıkları miktar kısıtlamaların formülasyonunda iki farklı yaklaşım söz konusudur. Bunlardan birincisi, karar birimlerinin değişim planlarını ilettikleri piyasa dışındaki tüm piyasalarda algıladıkları kısıtları dikkate alan Benassy yaklaşımı, ikincisi de böyle bir ayrım yapmayan Dreze yaklaşımıdır. çalışmada birinci yaklaşımın benimsenmesinin nedeni, bu yaklaşımda efektif talep fazlalarının belirlenebilmesidir.Sabit fiyat yaklaşımının, fiyatların neden sabit olduğu konusunda bir açıklama getirememesi, bu modellerin önemli teorik sorunu olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the equilibria formed in the case of“false”prices are analyzed within the framework of“Fixed Price models”. As a result of the assumption that prices are fixed in the short run, the adjustments are only made by quantities instead of prices. Fixed Price models do not consider high real wages as the main reason of involuntary unemployment. While real wages stay at the same level, decrease in the firms' demand of labor might become the reason of involuntary unemployment because firms could not realized their sales at desired level. If there are price falsities in the economy, some decision units will face with quantity restrictions {“rationings”) and therefore cannot realize desired sales and purchases. There are two different approaches in the formulation of restrictions perceived by decision units. Firstly, Benassy approach considers restrictions perceived by decision makers in all markets except the market where the exchange plans are transmitted ; secondly, Dreze approach in which there is no such a distinction. The aim of adopting the first approach is the possibility of determining the volume of excess effective demand. » «.¦,,jNevertheless, the deficiency of these models in explaining why prices are fixed seems to be the most important theoretical problem.