Doğum sonu bakımın anneler tarafından değerlendirilmesi
The Evaluation of postpartum care by mothers
- Tez No: 124163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırma; Mersin İli Devlet Hastanesi ve SSK Hastanesi Doğumevinde normal doğum yapan annelere verilen ebe/hemşirelik bakımını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı araştırma yöntemine uygun olarak yapılmıştır. Araştırma, 20.10.2001- 28.04.2002 tarihleri arasında normal doğum yapan 632 anneyi kapsamaktadır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve Eryılmaz tarafından geliştirilen Doğum Sonu Hemşirelik Bakımını Değerlendirme Ölçeği (DSHBDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 10.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama ve t-test ile varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan annelerin demografik özellikleri incelendiğinde; %33.9'unun 25-29 yaş grubunda, %69.0'unun okur-yazar/ilkokul mezunu, %90.5'inin ev hanımı, %68.5'inin sosyal güvenceye sahip olduğu, %49.5'inin 2-3ncü gebeliği olduğu ve %3 5. 6 'sının 1 çocuğa sahip olduğu belirlenmiştir. Annelerin %62.7'sinin doğum sonu dönemde sağlık probleminin olduğu, bu annelerin %66.2'sinin problemlerini ebe/hemşirelere bildirdikleri, problemlerini bildiren annelerin %5 8. 2 'sinin ebe/hemşirelerin yaklaşımlarını olumsuz olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca, annelerin %67.8'i ebe/hemşirelerden ilgi beklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out to evaluate midwifery/nursing care given to the mothers having normal labor in Maternity Department of Government Hospital and Social Insurance Society Hospital in Mersin. The research includes 632 mothers having normal labor between 20.10.2001 and 28.04.2002. For collecting the data, a Questionnaire form prepared by the researcher and the Assessment Scale of Postpartum Nursing Care (ASPNC) developed by Mrs. Eryilmaz were used. The data were assessed in SPSS for Windows 10.0 pocket program. To evaluate the data, percentage, mean and t-test, and variance analysis were used. When the demographic features of the mothers were examined, it was determined that 33.9% of them were in 25-29 age group, 69% of them were literate/primary school graduate, 90.5% of them were housewives, 68.5% of them had social security, 49.5% of them had pregnancy for the second/third time and, 35.6% of them had one child. It was determined that 62.7% of the mothers had health problems in the postpartum period, and 66.2%» of these mothers told their problems to midwife/nurses, 58.2% of the mothers who told their problems appraised the midwifes/nurses approaches as negative. Besides, 67.8% of the mothers expect to be interested by midwifes/nurses.