Lohusalık dönemi ve 1. basamakta lohusa izleminin yeri
Puerperal period and the place of puerperium monitoring in primary care
  1. Tez No: 598198
  2. Yazar: SÜMEYYE AKATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Doğum sonu dönem ( postpartum dönem/lohusalık ) ; doğum eylemi sona erip plesanta ve membranlarının ayrılmasını takip eden 1 saat ile doğum sonrası ilk 6 hafta (42 gün)' yı kapsar. Doğum sonu dönemde yaşanan sorunlar göz önüne alınarak; annenin ve yenidoğanın fiziksel bakımının sağlanması, yaşanabilecek komplikasyonların önlenmesi, annenin ve ailedeki diğer bireylerin yeni duruma psikososyal uyumunun sağlanması, sağlığın iyileştirilip önerilerde bulunulması için sağlık profesyonellerine önemli görevler düşmektedir. Ülkemizdeki Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi hazırlanmış olup; bu rehberin temel amacı; tüm lohusaların ilk 42 gün süresinde izleminin yapılması, komplikasyonlara karşı korunması, erken teşhis ve tedavinin sağlanıp gerekli görüldüğünde sevk edilmesi ve annenin ilgili tüm konularda bilgilendirilmesidir. Bu süreçte esas görev birinci basamakta sağlık çalışanlarına düşmektedir. Bu uygulama doğrultusunda aile hekimleri kayıtlı olan gebelere doğum öncesi ve sonrasındaki bakım hizmetlerini ilgili kılavuzlara göre yapmakla görevlendirilmiştir. Doğum sonu bakım yönetim rehber kılavuzuna göre doğum sonrası hastanede 3 olmak üzere, en az 6 lohusa bakımı önerilmektedir. Bu verilen bakımın içerisinde; hikaye, fizik muayene, laboratuvar hizmetleri, danışmanlık- bilgilendirme ve profilaksi hizmetleri yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı birinci basamak sağlık kurumları (aile sağlığı birimleri) tarafından verilen doğum sonrası bakım hizmetlerinin etkinliğinin evrensel şemalar doğrultusunda değerlendirilmesi ve zayıf noktaların geliştirilebilmesi için ulusal koşullara uygun öneriler ortaya çıkarılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel- tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Bu çalışma 1.04.2019-30.06.2019 tarihleri arasında Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi ve Sağlık Bakanlığı ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi arasındaki eğitim/ araştırma alanı protokolü dikkate alınarak protokol dahilindeki ilçeler olan Pendik ve Kartaldan örneklem büyüklüğüne ulaşabilmek için seçilmiş olan 6 adet Aile Sağlığı Merkezinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi 2014 kılavuzu referans alınmıştır. Anket formları araştırmacı tarafından anne ile yüz yüze görüşme yapılarak doldurulmuştur. Verilerin toplandığı ASM'lere gidilip en az ikinci Lohusa izlemini tamamlamış en fazla 3 ay 10 günlük bebeği olan annelerin listesi istenip ASM'ye gelmeyen annelere ebeler aracılığıyla ulaşıldıktan sonra görüşmeyi kabul eden annelerle uygun zaman ayarlanıp yüz yüze ASM içerisinde görüşme sağlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 (Statistical package fort the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Karşılaştırmalı analizlerde kategorik değişkenlerde Ki-kare testi, sürekli değişkenler için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi, bağımlı değişkenlerin birbiriyle ilişkisini incelemek için ise Spermann Korelasyon Analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcılara T.C Halk Sağlığı 2014 Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberinde geçen“Lohusa İzlem Protokolü”esas alınarak lohusa izlemlerinde neler yapıldığıyla ilgili toplam 18 soru sorulmuş ve yapılan her basamak için +1 puan verilmiştir. Buna göre katılımcıların“Lohusa İzlem Puan”ortalaması 9,91±4,29 (min: 0 maks: 18) olarak hesaplanmıştır. En fazla uygulanan lohusa izlem basamağında birinci sırada“Bebeğin Beslenmesi Hakkında Bilgilendirme”(% 82.6) , ikinci sırada“ Vitamin D Destek Önerisi”(% 81.3) bulunmaktadır. Katılımcılara sorulan memnuniyet değerlendirmesi ve lohusa izlem basamaklarının uygulanıp uygulanmadığı soruları sonrası elde edilen“lohusa izlem puanı”arasındaki ilişkiye bakıldığında aralarında anlamlı ilişki bulunmuştur. (p: 0.001,
Özet (Çeviri)
Abstract Background and Aim: Postpartum period starts 1 hour after the end of labor, following the separation of placenta and membranes, ends 6 weeks (42 days) after delivery. Considering the problems experienced in the postpartum period; health professionals have important duties to ensure the physical care of the mother and the newborn, to prevent possible complications, to ensure the psychosocial adaptation of the mother and other individuals in the family, to improve health and to make recommendations. Postpartum Care Management Guide has been prepared in our country; the main purpose of this guide is the first 42 days of follow-up of all puerperium, protection against complications, early diagnosis and treatment is provided and referred to when necessary, and the mother is informed about all relevant issues. In this process, the primary duty falls to health workers in primary care. In line with this practice, family physicians were assigned to perform prenatal and postnatal care services according to the related guidelines. Postnatal care management guidelines suggest that at least 6 postpartum care, 3 of them in hospitals, are recommended. In this care; history, physical examination, laboratory services, counseling and information and prophylaxis services take a part. The main purpose of this study is to evaluate the effectiveness of postnatal care services provided by primary health care institutions (family health units) in line with universal schemes and to develop recommendations for the weak points in order to national conditions. Methods: This is a cross-sectional descriptive study. This study was carried out between 1.04.2019-30.06.2019 in order to reach sample size; Tuzla Education Family Health Center and 6 Family Health Centers (FHC) which were selected from Pendik and Kartal which are the districts within the protocol between Ministry of Health and Marmara University Faculty of Medicine was conducted. As a data collection tool, Public Health Agency of Turkey Postpartum Care Management Guideline 2014 manual is referenced. The questionnaire was filled in by the researcher by face to face interview with the mother. The list of mothers who had completed at least the second postpartum follow-up with infants up to 3 months and 10 days were asked from the FHC's where the data were collected. And mothers who did not come to FHCs were reached through midwives, and the appropriate time has been set with the mothers who accepted the interview, was arranged face-to-face interviews at the FHC. SPSS 23.0 (Statistical package fort the Social Sciences) program was used for data analysis. Chi-square test for categorical variables, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test for continuous variables were used in comparative analyzes, and Spermann Correlation Analysis method was used to examine the relationship between dependent variables. Results: The mean age of the participants was 29.47 ± 5.92 (min: 18 max: 45) years. Participants were asked a total of 18 questions about what was done during the postpartum follow-up based on the“Postpartum Follow-up Protocol”in Public Health Agency of Turkey Postpartum Care Management Guideline 2014 and +1 point was given for each step. Accordingly, the mean“Follow-up Score”of the participants was 9.91 ± 4.29 (min: 0 max: 18). In the postpartum follow-up, Information on Baby Nutrition“(82.6%) were the most applied and”Vitamin D Support Recommendation (81.3%) were the second. When we look at the relationship between participants satisfaction evaluation and“postpartum follow-up score”, significant relationship was found between them. (p: 0.001,