Ortaokul öğrencilerinin anne-babalarının cinsellik ve cinsel eğitim konusundaki tutum, davranış ve beklentileri
  1. Tez No: 12417
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Bu çalışma Ankara'nın değişik sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinde (yüksek, orta, düşük) bulunan ilçelerindeki ortaokul öğrencilerinin anne-babalarının' cinsellik ve cinsel eğitim ile ilgili tutuna, davranış ve beklentilerini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Verileri Kasım 1989 tarihinde toplanan bu, çalışma toplam 229 anne ve 229 babayı kapsamaktadır. Araştırma grubunu oluşturan anne-babaların çoğunluğu orta yaş grubundadır, annelerin yaş ortalaması 36.3, babalarınki 39. 7 'dır. Araştırma grubunu oluşturan anne-babaların cinsellik konusundaki tutumları tabakalara göre farklılık göstermekle beraber genelde tutucudur. Anne-babaların çoğunluğunun gerek kız çocuklarına (annelerin %66-7;si. babaların %89'u). gerekse erkek çocuklarına (anne-babaların %80.4rü) cinsel konular hakkında bilgi vermedikleri belirlenmiştir. anne-babaların kendileri cinsel konular hakkında çocuklarına bilgi vermemekte ancak, cinsel eğitimi gerekli bulmaktadırlar. Annelerin %7Q,3!ü babaların %69!u bu görüştedir. Anne-babaların çoğunluğu (annelerin %66.5si, babaların %71.5'i) cinsel eğitimin orta öğrenim döneminde başlaması ve hem ailede hem de okulda verilmesi gerektiği görüşündedirler. Tabakalar arasında farklılık olmakla birlikte anne-babalar genelde ailede cinsel eğitimin kız çocuğa anne. erkek çocuğa baba tarafından verilmesi gerektiğini düşündükleri gözlenmiştir. Anne-babaların okulda cinsel eğitimin hangi ders kapsamında verilmesi ve kimin vermesi gerektiği konusundaki düşünceleri tabakalara göre farklılık göstermektedir. Yüksek ve orta tabakadaki anne-babalar cinsel eğitimin ayrı bir ders olarak özel öğrenim görmüş öğretmen., düşük tabakadaki anne-babalar ise din ve ahlak dersi kapsamında,, bu ders öğretmenleri tarafından verilmesini tercih etmektedirler.Anne-babaların çoğunluğunun (annelerin %74.8'i, babaların %62.9'u) okulda cinsel eğitimin kız-erkek öğrencilere ayrı verilme sini istedikleri görülmüştür, Anne-babaların büyük çoğunluğu (annelerin %82.6'sı, babaların %80!i) okulda verilecek cinsel eğitim konuları hakkında fikirlerinin alınmasını istemektedirler, Ânne-babaların okulda verilecek cinsel eğitim için öncelikle,“aile ve ailenin görevleri*', ”anne-baba olmanın sorumlulukları '“, ”evlilik“, ”bluğ dönemi değişiklikleri" konularına ağırlık verdikleri belirlenmiştir. Anne-babaların cinsellik ve cinsel eğitim konusundaki tutum, davranış ve beklentilerinin; sosyo-ekonomik düzeylerine, aile kökenlerine, cinsiyetlerine, çocuklarının cinsiyetlerine, cinsel eğitimin anlam konusundaki bilgilerine, cinsel konuları algılayışlarına, cinsel konuları içeren yayın okumalarına, ilk cinsel bilgileri aldıkları yaşlara vs bilgi kaynaklarına göre farklılaştığı, bu temel bağımsız değişkenlerle aralarında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been realized to find out about secondary school students' parents' attitudes, expectations on sexuality, sex education in the districts with different socio-economic levels (high,, middle, low) in Ankara- This research of which the data was collected pn the November 1989 included 229 mothers and 229 fathers. Tne parents mostly belonged to the ari-ddie-age group. The avarage age for mothers was 36-3 and, was 39,7 for fathers. Although the attitude of the parents very according to their social classes, it is very traditional as a whole. It is discovered that most of the parents do not give infor mation, neither to their daughters (%66,7 of mothers, %89 of fathers) for to their sons (%80 of the parents) about sexual subjects. The parents although do not give information about sexual subjects to their children they agree that sexual education is necessary; %70.3 of mothers, %69 of fathers have this opinion. Most of the parents (%66.5 of mothers, %71 of fathers) think that sexual education should start at secondary school phase and should be both at hone and at school. Regardless of social class parents in general see that girls should receive sex education from their mothers and boys from their fathers. Different social levels have different ideas of when (in which lesson) and by whox this education should be given. Parents belonging to high and medium level wish sex education be given as a separate subject by specially trained teachers, parents belonging to low level prefer sex education integrated into religion and morals lessons taught by their own teachers. It is seen that most parents (%74.8 of mothers, %62,9 fathers) wish boys &. girls receive sex education separetely. İVMost of the parents (%82 of mothers, %80 of fathers) prefer to be advised regarding to the sex education subjects, to be studied at school. It is seen that most of the parents stress subjects like“family j its functions”,“the responsibility of being parents'”,“carriage”,“changs during adolescence”for these classes. The attitudes, expectations of parents about sexuality and sex education differ according to their socio-economic levels, faaaily roots, their sexes, their children's sexes, their knowledge about the meaning of sex education, their perception of sexual subjects, their perusal of periodicals including sex subjects, their first initiation with these subjects, and their resources and aost of ail there are inter relationships between these independent variables.