Eğitim sisteminin değerlendirme öğesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 12416
  2. Yazar: ŞEREF TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırmada, eğitim sisteminin değerlendirme öğesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.. Bunun için H.U E-F. EBB'nde 1989- 1990 güz döneminde verilmekte olan EBB 231 Eğitimde ölçme Teknikleri dersinde öğretim sorumlusunun yapmış olduğu ölçmelerin sonuçlarıyla bu dersin kapsıma uygun olarak geliştirilen çoktan seçmeli bir başarı testinin öğrencilere uygulanmasıyla elde edilen ölçme sonuçlarına dayalı değerlendirme sonuçları karşılaştırılmıştır. Ara ve dönem sonu sınavının güvenirliği için ara vs dönem sonu sınava kağıtlarının, geliştirilmiş olan bir cevap anahtarıyla araştırmacı ve alanla ilgili diğer bir öğretim sorumlusu tarafından okunmasıyla elde edilen puanlardan faydalanılarak varyans analizi yöntemiyle ve bir puanlayıcının verdiği puanların diğer bir puanlayıcının verdiği puanlarla korelasyonuna bakılarak puanlama güvenirlikleri kestirilmeye çalışılmıştır. Ara vs dönem sonu sınavlarının kapsam geçerlikleri çalışılırken uzatan kanısından yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklerini 1989-90 güz döneminde verilmekte olan EBB 23i Eğitimde ölçme ve Değerlendirme dersini alan ikinci sınıf öğrencilerine başarı testinin uygulandığı sırada sınıflarında bulunan E.Ö.D. Anabilim Dalından 23 öğrenci. E. P.O. Anabilim Dalından 18 öğrenci oluşturmaktadır.Vİ Âraştırmadan elde edilen bulgular, aşağıda özetlenmiştir.1. Başarı testinin KE-20 güvenirlik katsayısı 0.85, başarı testi puanlarıyla (1) ara sınavı puanları arasındaki korelasyon 0.49 (2) dönem sonu sınavı puanları. arasındaki korelasyon 0-33 ve (3) geçse notlarıyla arasındaki korelasyon 0.42 olarak bulunmuştur. 2.Öğretim sorumlusunun ara ve dönem sonu geliştirilmiş olan cevap anahtarlarıyla araştırmacı ve alanla ilgili diğer bir öğretim sorumlusu tarafından. okunması sonucu elde edilen puanlardan faydalanarak. hesaplanan, yalnış bir değerlendiricinin vermiş olduğu puanların güvenirliği ara sınavı için 0.95 ; dönem sonu sınavı için 0.92 ve üç ölçmeciye ait toplam puanların güvenirliği. ara ve dönem sonu sınavları için sıra ile 0.38 ve 0.37 bulunmuştur. 3. Öğretim sorumlusunun yapmış olduğu sınavların kapsam geçerliği: başarı testi ölçüt kabul edilsek üzere. (a) ara sınav; için 0.47(b) dönem sonu sınavı için 0.40 olarak bulunmuştur. 4. Öğretim sorumlusunun verdiği geçme notlarıyla, başarı testinden elde edilen puanların M.Ü Sınav Yönetmeliğine göre nota çevrisiyle elde edilen notlar arasındaki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı 0.37 olarak bulunmuştur..
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aio of this research was to evaiıste the svaluatton coapsnent af the sducational systea, W® thers ör not th®rs is has been a differeno® bstuesn the svaîuation of a teacher and outsids ©vaîuators on th© saae subject? for this a corr® îatiort! coefficisnt has eaicısîated between th® aeasyressnt resusts don© by course insturotor and the aohieveseîît test preparsd în ths forsa of sultlpl© ooics iteas constractsd by ths rsssarchsr on ths saase cours© content for the EBB 231 Ths HeasuretEeTît Techniquss ir. Educatlon İTÎ the fal l sesester of th© 1989-1990 acadSEic year in ths Pspartaent of EducatSonaî Scienoes of Facuity of Edtscatiosî.. at riacsttsp© ÜTîlvsrsity. MeasureasRt resuîts of ssidtsrsî and final sxaa reliabiîity and content vaîidity had bsen studisd of the courss iTjstructor for the r.idtsra and fînai exasQ*s re î iabi l i ty,, ssîdtsrffl and finai sxaa paper's has besjı dsveîoped with a answers ksyf ressarchsr and othsr professions.1 teacher has been read the scores and accordİBg to scores ussd varîarsce arsal iys aethod and ît has been îooked correîation coefficient betweerî a evaiuationer and ancthsr evaS çat iöner were studîed scores reliability. The lesson professionai tsachsr has beers taked opînioîî about content vaSidity to presentationed for aidtsra and fînaî exae. The sasıpis of the study obtainsd froıs 23 studsnts fross aeasureaent and Evaiuatiorî Departroant and 18 students fro»s vüVIII Educational Prograas and înstructîoTî in t h© Î989-İ9SÖ achedeaİG ysazr who hav® rsglst©rd in th® cours®, Ths resul ts of th© resaarch has bssn sussaarizad as; 1,KS-20 rsîiabity coefficent of achivsKSîît test obtained 0.85. Th® oorreîatîon caefficients bstı^sen th© achlevsaant test and scores whîch assignsd by cours® instructcrj, was afotained as foliows? DFor aidtsra exas 0.49? 2) Fer finaî SKS® 0.33 and 3) For passisîg gradss 0.42 2.The aiîs«sr key was devsîoped f ör the aidtsrs and fiiîal esaas whîch wer© constructed fey t h® course instructor. By tusing thîs key th® sîdtsra and finaî papsrs rsscored by th© rsssarcher and any other speoiaîist to obtain data related wîth ths stiîdys on® of ths svaiuationsr has besn given score's rsîiability is for ths aidtercst sxaa 0.95 and for the final exas 0.92, aii of ths evaiuationsrs taksd tctal of scorss reîiability? for the Eidtersj sxao 0.98 and for ths final sxats 0.97 it had besn fc?'jnd. 3,The conterst vaîidity for ths SKSEJS ccrsstructed course's intructor that has bssr, dons i f achisvesaent test aay bs cirîter (a) for ths îsidtsr?a sxaffi 0.47 and Cb) for the final sxaüî 0.40 had beer? found 4.The scores in ths achisvsasnt test and ths achisvsosnt scores assigrssd by instructor wsre ccjnvsrtsd tc the achieveînsnt grade by using ths EKaa Regulation of ths H.ü. Caicuiated Pearson Prod'jct MoEsent correSatiors ccefficient between thsss two achievemsnt grades ?^as obtained as 0.37.