Diyabetli hastalara bakım veren hemşirelerin diyabet eğitimi etkinlikleri
The Activities of the nurses, who are looking after the individuals with diabetes mellitus, in the training of diabetic individuals
  1. Tez No: 124198
  2. Yazar: ÜMRAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
7.QZET Araştırmamız, diyabetli bireylere bakım veren hemşirelerin diyabet eğitimi etkinliklerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı araştırma yöntemine göre planlanarak Mart- Ekim 2002 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili sınırlan içinde bulunan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Haseki Eğitim Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Samatya İstanbul Eğitim Hastanesi, SSK Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi, SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Diyabet Cemiyeti Diyabet Hastanesi ve Özel Florence Nightingale Hastanesinde diyabetli bireylerin yoğun olarak bulunduğu servislerde çalışan 118 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri danışman, literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen beş bölümden ve toplam 58 sorudan oluşturulan görüşme formu ile elde edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesin yüzde ve dağılım analizleri, X (ki-kare), tekyönlü varyans analizi, Tukey HSD Testi, Man Witney U Testi, istatistiksel yöntemleri kullanılarak yapılmış ve sorular 4 puan üzerinden değerlendirilerek literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Çalışma kapsamına alman 118 hemşireden %77,1'inin (91 hemşire) planlı diyabetli hasta eğitimi uyguladıklarım, %22,9'unun (27 hemşire) uygulamadıklarım ifade ettikleri belirlenmiştir. Planlı hasta eğitimi uygulayan hemşirelerin diyabetli hasta eğitimi sürecinden aldıkları puan ortalamasının 2.8+0,38 olduğu, eğitim süreci aşamalarında ise veri toplama aşamasından 3,2±0,46, tamlama aşamasından 3,3±0.73, planlama aşamasından 2,6+0,50 uygulama aşamasından 2,8+0,46, değerlendirme aşamasından 2,5+0,44 ve kayıt etmeden 2,1 ±1,1 7 puan aldıkları ve sürekli eğitim etkinliklerinde hasta eğitiminin bilimsel yapıdaki sistematik yaklaşımla ele alınması ve hizmet içi eğitim etkinliklerinde hasta eğitimine profesyonel yaklaşımının benimsenmesi gerektiği görülmüştür. 62Hemşirelik süreci ile hasta eğitimi sürecinin bütünleşmiş olduğu gerçeğinden yola çıkarak diyabetli hasta eğitimi ile ilgili standartlar bu süreç doğrultusunda yaşama geçirilmelidir. 63
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The research was planned and applied between the dates March 2002 and November 2002, with definitive research method in order to determine the activities of the nurses, who are looking after the individuals with diabetes mellitus, in the training of diabetic individuals. The sampling of the research is composed of 118 nurses who are working in the services that the diabetic individuals are densely populated in the hospitals of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Cerrahpaşa Medical Faculty, Marmara University Medical Faculty, Social Insurance Society Haseki Training Hospital, Samatya Istanbul Training Hospital, Social Insurance Society Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Training Hospital, Social Insurance Society Okmeydanı Training Hospital, Şişli Etfal Training And Research Hospital, Taksim First Aid and Training, Research Hospital, Bakırköy Training And Research Hospital, Private Diabetic Community's Diabetes Mellitus Hospital, Private Florence Nightingale Hospital In Istanbul. The research data has been obtained by using an interview from consisting of five parts and 58 questions developed according to consultant, specialist and literary opinions. The assesment of the findings has been carried out using percentage and distrubition analyses, X2 (q-square) One-way variance analysis, The Tukey HSD Test, The Man Witney U Test and statistical methods. The questions were evaluated on a score of 4 marks for each question and then discussed according to the literature. Of the 118 nurses included in the survey, 77,1% (91 nurses) stated that practiced planned diabetic patient training and 22,9% (27 nurses) stated that they did not. Of the nurses practicing planned patient training, the score average they received during the training process was 2,8+0,38. The score averages they received during the training process stages were 3,2±0,46 during the data collecting stage, 3,3+0,73 during the identification stage, 2,6+0,50 during the planning stage, 2,8+0,46 during the practice stage, 2,5+0.44 during the assessment stage and 2,1±1,17 for recording. Therefore it has been observed that during continuous training activities, patient training should be undertaken with a scientificaly structured 64systematic aproach and during in-service training activities a professional aproach to patient training should be assumed. By being aware of the fact that nursing process and the patient training process is a merged procedure, the standards regarding diabetic patient training shold be made effective according to this process. 65