Diyabetli bireylerin hastalığıyla ilişkili algıladıkları sorunlu alanların yaşam kalitesine etkisi
The effect of disease-related problem areas as perceived by diabetic individuals on quality of life
- Tez No: 517107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma diyabetes mellitus (DM) tanısı olan bireylerin hastalığıyla ilişkili algıladıkları sorunlu alanların yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini 1 Aralık 2016 -30 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi endokrinoloji polikliniklerine DM tanısı ile başvuran hastalar, örneklemi ise araştırma kriterlerine uygun ve yapılan güç analizi ile belirlenen 200 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Diyabette Sorunlu Alanlar Ölçeği ve Diyabette Yaşam Kalitesi Anketi kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA, pearson korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive and correlational study was to determine the effect of disease-related problem areas as perceived by individuals diagnosed with diabetes mellitus on their quality of life. The study population consisted of patients who were admitted to the endocrinology department of Mersin University Medical Faculty Hospital with diabetes mellitus diagnosis between December 1, 2016 and May 30, 2017. The study sample consisted of 200 patients who were selected using power analysis according to the research inclusion criteria. Data were collected using a Personal Information Form, the Problem Areas in Diabetes Scale and the Diabetes Quality-of-Life Questionnaire. Data were analyzed using descriptive statistics, independent t test, One Way ANOVA and Pearson's correlation coefficient.