Kanser tedavisinin yan etkilerinin kontrolüne öz-bakım modelinin etkisi
The Effect of self-care theory on controlling the side effects of cancer treatments
- Tez No: 124217
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 10758
Özet
ÖZET Kav, S. Kanser Tedavisinin Yan Etkilerinin Kontrolüne Öz-bakım Modelinin Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2003. Araştırma, Orem'in öz-bakım modeline temellendirilmiş hemşirelik girişimlerinin kemoterapi ve/veya radyoterapi alan kanserli hastalarda, tedaviye bağlı yan etkilerin kontrolüne etkisini belirlemek amacıyla yan-deneysel olarak yapılmıştır. Bu araştırma, 01.10.2001 ile 31.11.2002 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi polikliniklerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini meme kanseri ya da NHL nedeniyle ilk kez kemoterapi ve/veya radyoterapi almak üzere başvuran toplam 74 hasta oluşturmuş; bu hastalar tedavileri süresince ve sonraki ilk kontrolleri de dahil olmak üzere izlenmiştir. Araştırmada öz-bakım gücü ölçeği, öz-bakım davranışları kayıt formu, öz-bakım rehberleri ile hasta bakım kayıt formları kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelik girişimleri tedaviye bağlı yan etkiler ve kontrolüne yönelik öz-bakım uygulamalarının öğretimi ve izlemi, yazılı öz-bakım rehberleri, telefon görüşmeleri ve destek grup toplantılarını içermiştir. Hastaların en fazla mukozit, bulantı-kusma ve enfeksiyonu önlemeye yönelik öz-bakım uygulamalarını kullandıkları; kemoterapi süresince (n=38) en sık yorgunluk, saç dökülmesi ve bulantı yaşadıkları; bu yan etkilerin şiddetini ve yaşadıkları sıkıntıyı azaltmak için kullandıkları öz-bakım uygulamalarının kendilerini orta düzeyde rahatlattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Kav, S., The Effect of Self-Care Theory on Controlling the Side Effects of Cancer Treatments, Hacettepe University Institute of Health Sciences PhD Thesis in Medical Nursing, Ankara, 2003. The aim of this quasi-experimental study was to determine the effect of nursing interventions based on Orem's Self-Care Model for controlling the side effects, which were induced by cancer treatments, especially chemotherapy and/or radiotherapy. This study was conducted in the Hacettepe University, Medical Oncology and Radiation Oncology Outpatient Departments in Ankara -Turkey between 01.10.2001 and 31.11.2002. Total of 74 patients were recruited to the study, which received initial course of chemotherapy and/or radiotherapy for those who had lymphoma or breast cancer, and followed up during their cycles of treatment and first control visit after completion of their treatment. Self-care guides, exercise of self-care agency scale, self-care behavior's log and patient care forms were used for data collections. Nursing interventions included; education and follow up of self care activities to cope and control chemotherapy related side effects, written self care guides, phone interviews and support group meeting. Most of the patients reported that; they used self care behaviors for mucositis, nausea and vomiting and not to get infected, most experienced side effects during the chemotherapy (n=38) were fatigue, alopecia and nausea; of which, they got relief only moderately from the self care behaviors they used to alleviate the severity of these side effects.