9-14 Yaş grubu çocukların benlik kavramı ve saldırganlığı pekiştirici faktörlerin belirlenmesi
Determining self-concept and aggresiveness intensfying factors of 9-14 age group children
- Tez No: 124216
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER CİMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
1.ÖZET Bu tanımlayıcı araştırmanın amacı; 9-14 yaş grubu çocukların benlik kavramı ve saldırganlığı pekiştirici faktörleri belirlemektir. Araştırma, özel bir ilköğretim okuluna devam eden 277 öğrenciden, 9-14 yaş grubuna giren 177 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından ilgili literatür desteği ile hazırlanan Bilgi Formu 1 (çocuğun ve ailesinin özellikleri ile çocuğun sağlık odasına gelme sıklığını ve nedenlerini içerir)(EK1 ), Bilgi Formu 2 (saldırganlığı pekiştirici ve öz kavramını destekleyici etkisi olduğu düşünülen faktörleri içerir)(EK 2) ile Piers-Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği (EK 3) kullanılarak toplanmıştır. Piers-Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği, 9-16 yaş grubundaki çocuklarda, öz kavramının gelişimini, boyutlarını, kişilik ve çevre öğeleriyle ilişkilerini belirlemeye yarayan bir ölçektir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 10.0 programından yüzdelik, standart sapma, student t testi, Oneway Anova ve tukey HSD testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans analizi, Ki-kare Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öz kavramı puanı yüksek olan çocuklar; 9-1 1 yaş grubundakiler (62.48; p0.05).Çocuklardan %80.7'si sağlık odasından hizmet almış olup, bunların öz kavramı genel puan ortalamaları ile kaygı ve fiziksel görünüm alt grup puan ortalamalarının, sağlık odasından hizmet almayan çocuklardan anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; saldırganlığı pekiştirici faktörlerin öz kavramı düzeyini etkilemediği ancak, hizmet almak üzere sağlık odasına başvuran çocukların genel öz kavramı puanlarının düşük olduğu görülmüştür. Bu bağlamda okul hemşiresi, sağlık odasına başvuran çocukların öz kavramını yükseltici yaklaşımlar sergilemelidir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINING SELF-CONCEPT AND AGGRESIVENESS INTENSIFYING FACTORS OF 9-14 AGE GROUP CHILDREN The purpose of this descriptive study was; to determine self-concept and aggresiviness intensifying factors of children at 9-14 age group. The study was researched on 177 students at 9-14 age group who were selected among 277 students who go on a private primary education school The data had been collected by using Information Form 1 (APPENDIX 1) and Information Form 2 (APPENDIX 2) prepared utilizing related literatures information by researcher, and Piers Harris Self Concept Scale (APPENDIX 3). The development and dimensions of self concept, personality and relations with envorimental factors were determined by Piers-Harris Self- Concept Scale. The information Form 1 was incluiding some questions about child and the family. And the frequency and reasons of coming to healthroom. Information Form 2 was incluiding some questions that thought to support factors of aggresiveness. The data had been analized by using SPSS 10.00 Percentage, standart deviation, student t test, one way variance analysis (ANOVA), Mann Whitney U test, chi- square analysis and Pearson had been used in stastical evaluation. According to our study, the highest points for self concept were 9-1 1 age group (62.48; p0.05). The 80.7% of the children were took service in the health room. The mean of self concept point and anxiety and physical apperance sub-group point of this group was determined meaningfully low according to the children who weren't took service in the health room Consequently, the agrresiveness intensiying factors don't effect the self concept level, but the self concept point of children who apply health room for taking service is low. At this point, the school nurse must show the self concept increasing attitudes to children who apply to health room.