Primipar annelerin bebeklerini algılama durumu
The perception of the primiparous mothers about their babies
- Tez No: 124247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL ÖZKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma, ilk kez doğum yapan annelerin bebeklerini algılama durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Kayseri Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Ekim-2002 ve Ocak-2003 tarihleri arasında doğum yapan ve 1 ay sonra tekrar görüşme yapılan 99 anne alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, anneye ait tanıtıcı bilgileri içeren anket formu ve Broussard ve Hartner tarafından geliştirilen Yenidoğanı Algılama Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Yüzde (%), Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U Varyans Analizi Yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; annelerin yaş ortancası 21,0±3.9, evlilik yaş ortancası da 19,0±3,7 olarak bulunmuştur. Annelerin %73,7'sinin ilkokul mezunu, %93,9' ünün ev hanımı, %54,5'inin de sağlık güvencesinin yeşil kart olduğu saptanmıştır. Annelerin algılama durumları incelendiğinde de; %67,7 annenin bebeğini pozitif, %32,3 annenin de bebeğini negatif olarak algıladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; annelerin yaşadığı yerin özelliğinin, bebeğini ilk olarak ne ile beslediğinin, bebeğin doğumundan sonra karşılaştığı en etkin sorunun ve annenin kaçıncı çocuk olma durumunun annenin bebeğini algılamasını etkilediği belirlenmiştir (PO.05).
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine the perceptions of the mothers whose first labor of their babies as definition. The research has been done at Kayseri Maternity and Children Care Hospital. 99 mothers labor between October - 2002 and January - 2003 and have been viewed after one months are taken as sample of research. A questionnaire included introducer know ledges about mothers and neonatal perception inventory improved by Broussard and Hartner have been used to collect data. For the analysis of data, statistical methods such as percentage (%), Kruskal-Wallis and Mann Whitney U Variance Analysis have been used. According to results of research; it is found mothers' age average is 21,0±3,9, their marriage average 19,0±3,7. It is determined 73,7% of mothers are primary school graduated, 93,9% of mothers are house-wife, 54,5% of mothers has got green card as health guarantee. When the mothers' perception is observed; it is determined 67,7% of mothers perceive their baby as positive, 32,3% of mothers perceive their baby as negative. As a result of; it is determined specialties where she lives, what she feed her baby firstly, the most effective problem after baby's birth and how manyth child she is in the family effect the mother's perception of her baby (PO.05).