Kalp kateterizasyonu sonrası dört farklı bakım metodunun komplikasyonlara etkisi
The effect of four different care methods on complications after cardiac catheterization
  1. Tez No: 124246
  2. Yazar: MERAL GÜN ALTIOK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
8. ÖZET Araştırma, kalp kateterizasyonu uygulanan hastalarda işlem sonrası yatak başı seviyesinin 45-60° yükseltilmesi ve kum torbasını kullanılmamasının; işlem sonrası femoral arteriotomi komplikasyonlarına etkisini değerlendirmede, yeme-içme, solunum, boşaltım gibi temel gereksinimlerini karşılamada ve bu dönemdeki yatak istirahatını rahat geçirmelerini sağlamadaki etkisini belirlemek amacıyla deneysel çalışma (çoğul etmenli model) tipinde planlandı. Araştırmadaki kontrol ve deney grupları; İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü anjiyografi servisinde Ağustos- Aralık 2002 tarihleri arasında poliklinikten randevu verilerek yatırılan hastalardan seçildi. Kontrol ve deney gruplarının seçimi randomizasyon yöntemiyle yapılmış ve gönüllü ve istekli olan, sırt üstü düz yatabilen, kateter odasında arterial kanülü alınmış, inisyal hemostazıs sağlandıktan sonra basınçlı pansuman uygulanan, 20-75 yaş arası, hemodinamik olarak stabil, kalp kateterizasyonuna ilaveten herhangi başka bir işlem yapılmayan, işlem sonrası femoral giriş yerinde aktif kanaması ya da femoral arter-ven zedelenmeleri (rüptürü ) olmayan, kanamayı artıran herhangi bir hastalığı olmayan, işlemden önce 24 saat içinde trombolitik ya da düşük molekül ağırlıklı heparin tedavisi almayan, BKİ < 35 kg/m2 olan, randevu verilerek kalp kateterizasyonu uygulanan 159 kişi (kontrol, deneyi ve deney2 gruplarında 40'ar kişi ve deney 3 grubunda 39 kişi olmak üzere) araştırmaya dahil edildi. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen hasta bilgi formu, taburculuk eğitim formu, taburculuk sonrası ilk 24 saat süresince hasta izlem formu ve l'den 5 'e kadar numaralandırılmış ağrı değerlendirme skalası, kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; yüzde hesaplamaları, puan ortalamaları ± SD, ki-kare testi, Anova,, Kruskal Wallis varyans analizi, ileri analizleri için Bonferoni düzeltmeli Man Whitney-U testi, Tukey HSD kullanıldı. 95Araştırmaya alınan hastaların işlem sonrası femoral arteritomi komplikasyonlarında risk oluşturabileceği düşünülen tanıtıcı ve hastalık özellikleri, kalp kateterizasyonu işlemiyle ilgili özellikleri ve işlem sonrası kan basıncı değerleri açısından kontrol ve deney gruplarının dağılımlarının benzer özellikler gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The Effect of Four Different Care Methods on Complications After Cardiac Catheterization This study is planned as an experimental research (multifactor model) on the patients to whom, heart catheterization is applied, to determine the effects of 45-60° elevation of the head of the bed and not using the sandbags on the post intervention femoral arteriotomy complications, meeting the basic needs such as eating, drinking, respiration and excretion, and providing a comfortable bed rest. Control and experimental groups in this study are sampled among from the patients who are hospitalized by appointment between August 2002 and December 2002, at Istanbul University Cardiology Institute Angiography Department. 159 patients are randomly selected for control and experimental groups. Groups of Control, Experimental 1 and Experimental contain 40 patients and Group of Experimental 3 contains 39 patients. All selected patients are between the ages of 20 and 75, voluntary, hemodynamically stable and treated with pressured bandage after initial hemostazis is provided. In addition, they underwent heart catheterization by appointment; they can lay on facing up; they did not receive any treatment except for heart catheterization; they did not have active bleeding or femoral artery-ven injuries (rupturs) after the intervention; they had no disease to increase bleeding; they had less than 35 kg/m2 BMI (body mass index) and did not receive any trombolytic or low molecule heparin treatment within the last 24 hours before the operation. Data is collected using pain evaluation scale numbered from 1 to 5 and the forms developed by the researcher following the literature. These forms are patient information form, discharge education form and patient monitoring form for the first 24 hours after dischargement. In the statistical analysis of the data in this study, percentage calculations, point averages with ± SD, Chi-square test, Anova, variance analysis of Kruskal Wallis, 98Bonferoni corrected Man Whitney-U test and Tukey HSD for advanced analyses are used. The study found the similar characteristics in the distribution of the groups of control and experiment in terms of (i) demographics and illness features that have been thought to be as a risk factor for femoral arteritomy complications, (ii) features related with heart catheterization, and (Hi) post interventional measures of blood pressure.