Primipar annelerin bebeklerini algılama ve temel yenidoğan bakımına yönelik bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of how primipara mothers percieve the newborn and their basic knowledge and applications for newborn care
  1. Tez No: 340671
  2. Yazar: CANAN GİDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma primipar annelerin bebeklerini algılama ve temel yenidoğan bakımına yönelik bilgi ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Mart 2012-Mayıs 2012 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden 127 primipar anneyi kapsamaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu ve yenidoğanı algılama ölçeği kullanılmıştır. Veriler NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, standart sapma; karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi, Continuity Correction Ki-Kare test ve Fisher?s Exact test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and cross-sectional study for the purpose of evaluating how primipara mothers percieve the newborn and their basic knowledge and applications for newborn care. The research covers 127 primipara mothers who accepted to attend the research between March 2012-May 2012. Interview forms which prepared by researcher and Neonatal Perception Scale were used to gather datas. Obtained data was analyzed by the help of NCSS 2007 & PASS 2008 statistical software programs.