İlk kez doğum yapan annelerin bebeklerini algılama durumları
The Mothers' perseption of their babies who had their first babies
- Tez No: 59555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
73 ÖZET Çalışma, ilk kez bebeği olan annelerin bebeklerini algılama durumla rını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Çalışma grubunu İstanbul Üniversitesi İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda do ğum yapmış 92 primipar anne oluşturdu. Veriler, anneye ait tanıtıcı bilgileri içeren anket formu ve Broussard ve Hartner tarafından geliştirilen“Neonatal Perception Inventory= Yenidoğan Algılama ölçeği”nin geçerlik, güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra, doğum sonrası ilk 3 gün içinde ve 1 ay sonra kullanılarak elde edildi. Ölçeğin dil. geçerliliği, güvenirlik çalışması; test-tekrar test güvenir liği, madde toplam puan güvenirliği ve Cronbach alfa iç tutarlık katsayıları tek niği incelemeleri sonucunda ölçeğin geçerlilik ve güvenirliğinin yeterli olduğu belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre;. Annelerin yaş ortalaması 24.7 ± 4.2 yıl idi.. Annelerin %57.6'sının bebeklerini pozitif (olumlu) algıladığı be lirlendi.74. Annenin bebeğini her türlü algılama durumuna; Annenin eğitim ve ailenin gelir durumunun, doğum sonrası bebeğini kucağına alma zamanının, isteyerek evlenme, isteyerek gebe kalma, gebelikte sorun olma durumunun, doğum şeklinin, doğumun zor olup olmama, hastaneye geldiğinde eşinin yanında olma durumunun, be beğin istenilen cinsiyette doğma, bebeğine ilk verilen besin türünün, daha önce bebek bakımına katkıda bulunma, bebek bakımı konusun da bilgi alma, aile içi ilişki durumunun etki etmediği saptanmıştır.. Annenin bebeğini negatif algılama durumuna; Annenin bebeğini ilk kucağına aldığında kendine güven duyma du rumunun (t=2.0, p=0.05), çocukluğunu anne ve baba ile birlikte ge çirme (x2=4.5, p=0.03) ve annenin bebeğinin doğumu ile bağımsızlı ğının kısıtlandığını hissetme durumunun (x2=7.2, p=0.00) etki ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY The study was planned as a descriptive study to determine the mothers' perception of their babies, who had their first babies. The study group consisted of 92 primipar mothers who have birth in the woman illnesses and birth department of Istanbul University, Istanbul and Cerrahpaşa Medical Faculty hospitals. First a questionnaire for the mothers' demographic characteristics was developed and the validity and reliability studies of the“Neonatal Perception Inventory3 Yenidoğanı Algılama ölçeği”, developed by Broussard and Hartner were conducted, and then, the data were gathered in the first 3 days and one month after the birth. The language validity, content validity and reliability studies (test- retest reliability, item-total statistics, and Cronbach Alpha internal consistency) were carried out, and it was found that the validity and reliability of the scale were sufficient.76 According to the results received;. The mean age of the mothers was 24.7 with a confidence interval of +4.2; -4.2. It was found that 57.6% of the mothers perceive their babies as positive.. It was found that the mother's educational level and the family's income level, the time of talcing the baby into the arms after birth, whether the mother married willingly, whether the mother became pregnant willingly, having problems during pregnancy, delivery type whether the delivery was difficult or not, whether the husband was together with the wife while coming to the hospital, whether the baby's sex is the desired one, the type of the first food given to the baby, contributing to the baby care before, getting information about the baby care and the situation of the relationships within the family did not influence the mother's perception of the baby.. It was found that mother's self-confidence when she first took her baby into the arms (t=2.0, p=0.05), spending the childhood with the parents (x2=4.5, p=0.03) and the feeling of the mother that her independency (x2= 7.2, p=0.00) was limited with birth of the baby influenced the mother's negative perception of the baby.