Total diz protezinde klinik rehber'in bakıma etkisi
Effect of clinical pathways in total knee prosthesis
- Tez No: 124256
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERYEM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, General Surgery, Nursing, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
126 BÖLÜM VI ÖZET VE ABSTRACT 6.1. ÖZET Total Diz Protezi olan hastaların bakımında kullanılan Klinik Rehber'in bakıma etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış yan deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklerini, 15 Eylül 2002 - 30 Haziran 2003 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Total Diz Protezi uygulanan 80 hasta oluşturmuştur. Total Diz Protezi uygulanan çalışmaya katılmaya istekli 40 hasta deney, 40 hasta kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem seçimi“olasılıksız örnekleme”tekniği ile yapılmıştır. Klinik Rehber ile izlenen deney grubunda yer alan hastalara; Ameliyat olacak hastalara hastaneye yatış için ve yatış esnasında ihtiyaç duyabilecekleri şeylerin hazırlanması ve taburcu olduktan sonra evdeki ortamın sağlanması amacı ile ameliyattan önce yapılması gereken hazırlıklar rehberi ( Ek 1 ), Hastaneye yatmadan önce,yatış, hastanede kalma, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve taburculuk sonrasında evde bakım ile ilgili gerekli olan bilgileri vererek bu dönemleri rahat geçirmelerine olumlu katkıda bulunmak amacı ile hasta ve aile üyeleri için rehber bilgiler kitapçığı (EK 2), Ameliyat sonrasında yapılacak egzersizleri hasta ve salık hizmeti verenlere yardımcı olmak, amacı ile hasta egzersiz ve hareket kitapçığı ( EK 3 ), Hastalara yattıkları süre içersinde bakımı ile ilgili bilgileri günlük olarak izleyebilecekleri hasta klinik rehberi hazırlanmıştır ( EK 4 ), Bütüncül ve sürekli bakma sağlamak amacı ile Klinik Rehber ( EK 5 ) hazırlanmıştır. Hedeflenen bakım sonuçlarına ulaşılıp ulaşılmadığını değerlendirmek amacı ile de Klinik Rehber izlem formu ( EK 6 ) hazırlanmıştır. Verileri toplamak amacı hazırlanan Klinik Rehber izlem formunda ; bireyin tanıtıcı özelliklerini belirleyen 14 madde, Klinik Rehber ile sağlık bakımı alan hastaların izlenmesine yönelik olarak ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde yapılacak uygulamaların belirlenmesi amacı ile 58 madde, hastaların yattıkları süre içersinde memnuniyetlerini belirlemek amacı ile 4 madde, klinikle ilgili önerilerini belirlemek için 1, deney grubunda127 yer alan hastaların klinik rehber ile ilgili düşüncelerini belirlemek amacı ile 1 madde, hastaların taburculuk sonrası izlenmesi ve değerlendirilmesi amacı ile 14 madde yer almaktadır. Planlanan yatış süresini uzatan faktörlerin belirlenmesi amacı ile varyans kayıt formu, deney ve kontrol grubunun hastanede kalış sürelerini, ameliyathaneye beklenmeyen geri dönüşleri, hasta ölümleri, maliyet ve 30 gün içinde beklenmeyen geri dönüşlerinin kaydedildiği klinik rehberin bakıma etkisini değerlendirmek formu loıllanılmıştır. Veriler bilgisayarda araştırmacı tararından SPSS for Windows paket programına kodlanarak, sayı ve yüzde Chi- square testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonrasında; ? Deney grubundaki hastaların yaşlan 53- 81 yıl aramnda yaş ortalamasının 69,825, kontrol grubundaki hastaların yaşları 54- 80 yıl arasında olup yaş ortalamasının 70,25 olduğu, ? Deney grubundaki hastaların 33 ( % 82,5 )'ünün, kontrol grubundaki hastaların 29 ( % 72,5 )'unun kadın olduğu, ? Deney grubundaki hastaların 17 ( % 42,5 )' sinin, kontrol grubundaki hastaların 28 ( % 70,0 )'inin sağ diz protezi olduğu, ( X*= 6,592 SD= 13 P= 0,763 P> 0,05 ), ? Deney grubundaki hastaların 12 ( % 30,0 )'sinin, kontrol grubundaki hastaların 10 ( % 35,0 )'unun ameliyat öncesi hastanede kalış süresinin 2 gün olduğu, ( X*= 9,134 SD=13 P= 0,763 P>0,05 ), ? Deney grubundaki hastaların 25 ( % 62,5 )'inin ameliyat öncesi hazırlıklarla ilgili bilgileri hemşireden ve kitapçıktan, kontrol grubundaki hastaların 29 ( % 72,5 )'unun hemşireden aldığı ( X*= 56,807 SD= 6 P= 0,00 P0,05 ), ? Deney grubundaki hastaların 33 ( % 82,5 )'ünün, kontrol grubundaki hastaların 18 ( % 45,0 )'inin taburculuk sonrası üçüncü ve yedinci haftalarda istedikleri kadar yürüdükleri, (X^ 12,170 SD= 1 F= 0,001 P=0,00 P0,05 ), ? Deney grubundaki hastaların 31 ( % 77,5 )'inin, kontrol grubundaki hastaların 34 ( % 85,0 )'ünün yattıkları süre içersinde klinikten çok memnun olduğu ( X2= 8,899 SD= 4 P= 0,064 P> 0,05 ) ? Deney grubundaki hastaların ameliyat öncesi hastanede kalış süresi ( min 2- max 30 ) ortalama 5,3 gün, kontrol grubundaki hastaların ( min 2- max 14 ) ortalam 4,07 gün olduğu, ? Deney grubundaki hastalarının toplam kalış süresi ( min 9- max 45 ) ortalama 16,5 gün, kontrol grubundaki hastalarının ( min 9- max 30 ) ortalama 14,825 gün olduğu, ? Deney grubundaki hastalarda ve kontrol grubundaki hastalarda ameliyathaneye beklenmeyen geri dönüşlerin olmadığı, ? Deney grubundaki hastalarda ve kontrol grubundaki hastalarda hasta ölümlerinin olmadığı, ? Deney grubundaki hastalarda toplam maliyetin 2, 023, 421,925, kontrol grubundaki hastalarda 2, 346, 805, 625 olduğu, ? Deney grubundaki hastalarda ve kontrol grubundaki hastalarda 30 gün içinde beklenmeyen geri dönüşlerin olmadığı görülmüştür.129 Hasta sonuçlarına yönelik bu çalışmanın uygulamaya aktarılması önerilmektedir. 6.2. ABSTRACT This is a half experimental study evaluating the effects of clinic guide on caring the patients with total knee prothesis. 80 patients who have been applied total knee prothesis between 15 September 2003 and 30 June 2003 in Ege University Research and Practice Hospital Orthopedics and Travmatology Department have formed the main research patterns. 40 of 80 patients willing to join this total knee prothesis applying study have formed experiment group and the other 40 patients have formed control group. Research pattern selection has been made using simple nonprobability sampling techniques. A guide booklet to explain the necessary preparations in charge and provide home care conditions after discharging for the patients who will undergo surgical operation before surgery (appendix 1) A guide booklet to inform about period before charging, during hospitalization duration, pre and post operative periods to provide comfortable home care conditions for patients and family members (appendix 2) A booklet to inform the post operative physical exercises for patients and physico-therapist (appendix 3) A guide booklet for patients to follow the daily care information during hospitalization period (appendix 4) A clinic guide booklet to provide entire and consistent clinical care (appendix 5)
Özet (Çeviri)
129 Hasta sonuçlarına yönelik bu çalışmanın uygulamaya aktarılması önerilmektedir. 6.2. ABSTRACT This is a half experimental study evaluating the effects of clinic guide on caring the patients with total knee prothesis. 80 patients who have been applied total knee prothesis between 15 September 2003 and 30 June 2003 in Ege University Research and Practice Hospital Orthopedics and Travmatology Department have formed the main research patterns. 40 of 80 patients willing to join this total knee prothesis applying study have formed experiment group and the other 40 patients have formed control group. Research pattern selection has been made using simple nonprobability sampling techniques. A guide booklet to explain the necessary preparations in charge and provide home care conditions after discharging for the patients who will undergo surgical operation before surgery (appendix 1) A guide booklet to inform about period before charging, during hospitalization duration, pre and post operative periods to provide comfortable home care conditions for patients and family members (appendix 2) A booklet to inform the post operative physical exercises for patients and physico-therapist (appendix 3) A guide booklet for patients to follow the daily care information during hospitalization period (appendix 4) A clinic guide booklet to provide entire and consistent clinical care (appendix 5)130 A clinical guide following form to evaluate the clinical care results (appendix 6) have been prepared for the experimental group patients. 14 items to determine the individual introductory specifications 58 items to determine the pre and post operative applications in patients getting health care by clinical guide 4 items to determine the pleasure of patient during hospitalization period 1 item to determine the suggestions about clinical care 1 item to determine the opinions of patterns in experimental group 14 items to follow and evaluate the patients after discharging have taken place in clinical guide following form. Variance recording form has been used to determine the factors prolonging planned hospitalizing duration and effects of clinical guide to patient caring evaluation form has been used to record the hospitalizing durations of both experimental and control pattern groups, unexpected returns to surgery, death occurence of patients, clinical care cost and unexpected returns in 30 days. Data have been evaluated by computer using SPSS. Results as below after computerized evaluations ; 4- In experimental patterns group age range was between 53 and 81, age average was 69,825 and in control pattern group in response 54 -80 and 70,25131 4 33 (82,5%) of 40 patients in experimental group and 29 (72.5%) of 40 patients in control group were women * 17 (42.5%) of 40 patients in experimental group and 28 (70.0%) of 40 patiens in control group have been applied right knee prothesis (X2=6.592 SD=13 P=0,763 P>0,05) 4- 12 (30.0%) of 40 patients in experimental group and 10 (35.0%) of 40 patients in control group spent 2 days for pre-operative hospitalization period (X2=9,134 SD=13 P=0,00P0,05) 4- 33 (82,5%) of 40 patients in experimental group and 18 (45,0%) of 40 patients in control group succeeded walking as long as they wished 3 or 7 weeks after discharging (X2=12,170 SD=1 F=0,001 P=0,00 P0,05) 4 31 (77,5%) of 40 patients in experimental group and 34 (85,0%) of 40 patients in control group were pleased of clinical care during hospitalization period (X2=8,899 SD=4 P=0,064 P>0,05) 4 Average of preoperative hospitalizing duration was 5,3 days (min.2, max.30 days) in experimental pattern group and 4,7 days (min.2 max. 14 days) in control pattern group 4 Average of total hospitalizing duration was 16,5 days (min.9 max.45 days) in experimental pattern group and 14,825 days (min.9 max.30days) in control pattern group133 4» There were no unexpected returns for surgery in both pattern group *fe There were no death occurence in both pattern group 4*- Total cost was 2,023,421,925.-TL. in experimental pattern group and 2,346,805,625.-TL. in control pattern group