Kanserli hastalarda öz bakım gücü ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
The Investigation of self-care strength and factors affecting it in cancer patients
- Tez No: 124265
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KHORSHİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
BÖLÜM IV ÖZET Bu araştırma kanserli hastaların öz-bakım gücünü, öz-bakım gücüne etki eden faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve metodolojik bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma 28.01.2003 ve 1 Haziran 2003 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin, çeşitli kliniklerinde ve onkoloji - radyasyon polikliniklerinde uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini bu kliniklere başvuran tüm hastalar, örneklemini ise, 18 yaşın üzerinde olan, bilinci açık, iletişim kurulabilen 200 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, hasta tanıtım formu ve Kearney ve Fleischer tarafından 1979 yılında geliştirilen ve 1993 yılında Nahçıvan tarafından Türk toplumuna uyarlanmış öz Bakım Gücü ölçeği ( ESCA ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; varyans analizi ve multiple Range testi kullanılmıştır. Ayrıca Öz Bakım Gücü ölçeğinin güvenirlik katsayısı (Cronbach Alfa) r = 0.91 olarak bulunmuş ve ölçeğin bu örneklem için güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out descriptively and medhodological in order to determine self-care strength of patients with cancer and the factors affecting them. It was carried out at various clinics and oncology - radiation clinics of Ege University and Celal Bayar University Research and Application Hospitals between the dates of 28 January 2003 through 01 June 2003. All patients referred to these clinics comprised the scope of the research and total 200 patients, who were in 18 over age group, who were conscious and can communicate formed the sampling of research. In collection of research data a survey form and a Self-Care Strength Scale (ESCA) developed by Kearney and Fleischer in 1979 and applied to Turkish Community by Nahçıvan in 1993 was used. In the analysis of data obtained variance analysis a Multiple Range tests were used. In addition, reliability coefficient (Cronbach Alpha) of Self-Care strength was found as r = 0.91 and concluded that this scale was reliable for this sampling.