İki lise ve iki ilköğretim okulunda 6.-8. sınıflardaki öğrencilerde fiiziksel, psikososyal gelişim ve ilişkili faktörler
Students physical, psychosocial, development and related factors at two primary school
- Tez No: 124337
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP AKDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 965
Özet
ÖZET Araştırma, 2003 yılında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nın eğitim ve araştırma bölgesi olan, Abidinpaşa Sağlık Grup başkanlığı bölgesinde yer alan okullar arasından rasgele seçilmiş, iki ilköğretim okulu ve iki lisede gerçekleştirilmiştir. Bu okullar Akdere İlköğretim Okulu, Mithatpaşa İlköğretim Okulu, Başkent Lisesi ve Tuzluçayır Lisesi 'dir. Anket uygulanarak ve boy, ağırlık ölçümleri yapılarak uygulanan araştırmaya 303 öğrenci katılmıştır. Ergenlik dönemindeki psikososyal gelişim süreci, cinsiyetler arasında farklılık gösterdiği gibi; ergenlerin fiziksel ve cinsel gelişimlerinden, ebeveynleri ile ilişkilerden, ebeveynlerin öğrenim düzeyinden, arkadaşlık ilişkilerinden, öğretmenleriyle olan ilişkilerinden, okul başarılarından, sosyoekonomik düzeyinden etkilenmektedir. Ergenlik dönemindeki fiziksel ve psikososyal gelişim süreci ile ilgili olarak hem ergenlerin, hem ebeveynlerin hem de öğretmenlerin bilgi düzeylerini artırmaya yönelik çalışma programlarım başlatmanın uygun olacağı sonucuna varılmıştır. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thiz study conducted in 2003, in Abidinpaşa Training and Research Area at the schools, which are Akdere Primary School, Mithatpaşa Primary School, Başkent Lycee and Tuzluçayır Lycee. In the period of adolesence, the psycho-social development process is effected these conditons; by the physical and sexual development of adolescence; the relationship with parents, the education levels of parents, the friendships, the relationship with teachers, the success in the school, socioeconomic status, also difference in sexuality. As a conclusion, for the period of adolescences, physical and psycho-social development process; it is suitable that both adolescences and parents, also teachers must increase their knowledge level by some study programmes. 91