Okullararası yarışmalara katılan I. ve II. kademe ilköğretim öğrencilerinin fair play davranışlarını sergileme sıklıkları
The Frequency of this playing fair principles by the first and secondrank primary education students participating in inter-school competitions
  1. Tez No: 206932
  2. Yazar: ZEYNEP BENGÜ EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, voleybol ve futbol branşlarında okullararasıyarışmalarına katılan ilköğretim öğrencilerinin, sporda fair play ilkelerine uymadüzeylerini ve sporda centilmenliği öğrenme kaynaklarını belirlemektir.Araştırmanın evrenini, Türkiye'de okullararası yarışmalara katılan ilköğretimöğrencileri, örneklemini ise Ankara ili Yenimahalle, Mamak, Altındağ, Keçiören veÇankaya merkez ilçelerinde bulunan sekiz ilköğretim okulunda öğrenim gören ve2002/2003 eğitim öğretim döneminde futbol ve voleybol branşlarında okullararasıyarışmalara katılan 3,4,5,6,7 ve 8. sınıflarda okuyan 10-16 yaşları arasındaki 187öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracının oluşturulması için İlköğretim Okulları,Lise ve Dengi Okullar Beden Eğitimi Dersi Öğretim Programları'nda ve BedenEğitimi derslerinde gerçekleşmesi beklenen amaçlardan biri olarak belirlenen fairplay'e yönelik, ?Dostça oynama ve yarışma, kazananı takdir etme, kaybetmeyikabullenme, hile ve haksızlığın karşısında olabilme? amacı esas alınmış ve buçerçevede, fair play'e uyan ve uymayan davranışları içeren bir madde havuzuoluşturulmuştur.Likert tipi üçlü dereceleme ölçeğinin kullanıldığı 26 maddelik bir uygulamaanketi hazırlanmış ve araştırma kapsamına alınmayan aynı sınıf düzeyi ve yaşgruplarında 95 öğrenciye uygulanarak veri toplama aracına güvenirlik ve geçerlilikçalışması yapılmış, 26 maddenin iç tutarlılık katsayısı Cronbach Alpha .82 olduğugörülmüştür. Madde toplam korelasyonu .30'un altında olan 7 madde ankettençıkarılarak 19 maddelik asıl uygulama aracı oluşturulmuştur.Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde SPSS paket programıkullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminde okullararası yarışmalara katılanöğrencilerin fair play davranışlarını sergileme sıklıkları ne düzeyde olduğuaraştırılmış ve bu alt problemin çözümlenmesinde frekans (f), yüzde (%) ve aritmetikiiortalama ( C ) değerler dikkate alınmıştır. Diğer alt problemlerin analizinde, birbağımlı değişken üzerinde etkisi araştırılan iki alt kategorili bağımsız değişkenin(cinsiyet, branş, öğretim kademesi) istatistiksel analizinde bağımsız gruplar için ttesti;üç ya da daha fazla alt kategorili bağımsız değişkenlerde (yaş,) ise tek yönlüvaryans analizi (ANOVA) kullanılmıştırOkullararası yarışmalara katılan öğrencilerin karşılaşma öncesi fair playdavranışlarını sergileme sıklıkları, cinsiyetlerine, öğretim kademelerine vebranşlarına göre anlamlı farklılık göstermiştir. Öğrencilerin, sporda centilmenliğineilişkin bilgi kaynakları antrenörler, aileler ve beden eğitimi öğretmenleridir. Cinsiyet,öğretim kademesi ve branşa göre, karşılaşma esnası ve karşılaşma sonrası fair playdavranışlarını sergileme sıklıklarında anlamlı fark görülmemiş, bunun yanında yaşdeğişkenine göre hiçbir boyutta anlamlı farklılık bulunmamıştır.Sonuç olarak; okullararası yarışmalara katılan öğrencilerin karşılaşmaesnasında takım içerisindeki yardımlaşmalarının üst düzeyde olduğu ve karşılaşmasırasında seyircilerin sözlü sataşmalarından etkilenmedikleri görülmektedir.Karşılaşma öncesinde fair play davranışlarını sergileme sıklıkları, erkek öğrencilerinkız öğrencilere, II. kademe öğrencilerinin I.kademe öğrencilerine, branşı futbololanların branşı voleybol olanlara göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine to what extend primary educationstudents taking part in the branches of football and volleyball competitions amongschools abide by fair play rules and the source they learn gentlemanliness from.Primary education students taking part in inter-school competitions constitute thetotal field of survey, and the sampling was realized in 8 primary education schools inYenimahalle, Mamak, Altındağ, Keçiören and Çankaya boroughs through 10-16aged 187 students who are in year 3,4,5,6,7 and 8 and taking part in the branches offootball and volleyball competitions among schools in 2002/2003 school terms.In order to form the data collection tool for the research, with its aim ofplaying and competing friendly, appreciating the winner, admitting being beaten,opposing to tricks and injustice, fair play, which is one of the aims to be reached inphysical education lectures teaching programmes of primary schools, high schoolsand their equivalents, has been taken as basis and within this framework, abreakdown pool was made by sorting out the conducts complying with fair play andthose don?t.An application questionnaire composed of 26 articles was prepared inaccordance with Likert triple grading scale, and in order to test the reliability andfeasibility of the data collection tool, the enquiry was practiced on 95 students fromthe same age and year groups that were not taken into the research, and innerconsistency coefficient of 26 articles were found to be Cronbach Alpha .82. 7articles, whose total article correlation was under 30, were reduced from thequestionnaire and therefore, questionnaire with 19 articles was formed.SPSS software was used in solving sub-problems of the survey. In the firstsub-problem of the research, frequency level of displaying fair play principles by thestudents participating in inter-school competitions was investigated, and in solvingthis sub-problem the frequency (f) was taken into consideration as (%) andivarithmetic mean as (X). In analyzing other sub-problems, t-test was used forindependent groups in statistical analysis of independent variable with two subcategories, whose effect was investigated on dependent variable (gender, branch,level), and for independent variables (age) with two or more subgroups, singleorientation variance analysis (ANOVA) was used.The frequency level of displaying fair play principles prior to a competitionby the students participating in inter-school competitions showed a meaningfuldifference according to gender, level of education and branches. The sources ofknowledge from which the students learn gentlemanliness in sport are trainers,parents and physical education teachers. According to gender, level of education andbranches, a meaningful difference was not seen in the frequency level of displayingfair play principles during and after a competition and a meaningful difference wasnot found according to age variable at any level, either.As a conclusion, it has been found out that the level of assisting team friendsby students taking part in competitions was at highest level and that they were notaffected by verbal teasing by the spectator. The frequency level of displaying fairplay principles prior to a competition was seen to be better in boys than girls, betterin grade II students than grade I, and better in students in football branch than thosein volleyball.