Bath akilozan spondilit fonksiyonel indeksinin (BASFİ) türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability of the turkish version of the bath ankylosing spondylitis functional index (BASFI)
  1. Tez No: 124344
  2. Yazar: BURCU YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM KURTAİŞ GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
9. ÖZET Bu çalışmada amaç Ankilozan Spondilil Hastalarında Batlı Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi'nin (BASFİ) Türk toplumuna uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılmasıdır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına başvuran ankilozan spondilit tanısı almış 76 hasta çalışmaya alındı. Hastaların sosyodemografık özellikleri kaydedildi. Sabah tutukluğu kantitatif olarak değerlendirildi. Genel ağrı şiddeti ve gece ağrısı sorgulandı. Bilimsel uyum basamakları izlenerek BASFİ'nin Türkçe versiyonu hazırlandı. Hastalara ilk görüşmede ve görüşmeden 24 saat sonra olmak üzere iki kez BASFİ uygulandı. Hastalık akti vitesi Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivitesi (BAS11Aİ) ile değerlendirildi. Haşlanın kendini değerlendirmesi Batlı Ankilozan Spondilil Global Skor (BAS-G) ile sorgulandı. Doktorun hastayı değerlendirimi 10 cm'lik GAS ile değerlendirildi. Klinik ölçümler Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMİ) ile yapıldı. Laboratuvar aktivite parametreleri olarak ESH ve CRP değerlendirildi. Hastaların radyolojik değerlendirmeleri lomber ve sakroiliak bölge için Stoke Ankilozan Spondilit Omurga Skoru (SASSS) ile, kalça eklemi için Batlı Ankilozan Spondilit Radyoloji İndeksi-kalça (BASRİ-h) ile yapıldı. BASFİ hastalar tarafından kısa sürede ve kolayca tamamlandı. Çalışma sonucunda BASFİ 'nin güvenilir olduğu gösterildi. BASFİ, genel ağrı şiddeti, gece ağrısı, BAS-G ve BASHAİ ile ilişkili bulundu. Fonksiyonel indeks ile BASMİ arasında orta derecede, laboratuvar parametreleri arasında zayıf ve radyolojik incelemeler arasında zayıf ilişki saptandı. BASFİ kısa sürede tamamlanan, hastanın kendi kendine uyguladığı, kullanımı kolay ve fonksiyonel durumunu yansıtmakta güvenilir bir fonksiyonel indekstir. Sonuç olarak, bu çalışmada BASFİ'nin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmıştır ve Türkçe BASFİ, Türk toplumunda AS'li hastaların klinik çalışmalarında ve izleminde kullanılabilecek bir indekstir. 42
Özet (Çeviri)
ingilizce özet The aim of this study is to make the adaptation and evaluation of the validity and reliability of the Turkish version of the Batlı Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI). A total of 76 patients with ankylosing spondylitis admitted to the Physical Medicine and Rehabilitation Department in University of Ankara, School of Medicine were recruited into the study. Demographic and disease-related information were recorded by a questionnaire. The duration of quantitative morning stiffness was asked to the patients in terms of minute; global pain and night pain was recorded. For the translation process of the BASFI, the recent guidelines for cross cultural adaptation were used. Then the functional status of the patients was assessed by the Turkish version of the Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) two times in 24 hours. The disease activity of the patients was assessed by the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI). The patients assessed their general health status by the Bath Ankylosing Spondiylitis Global Score (BAS- G ). The doctor's global assesment of the patient was also recorded by visual analog scale (VAS). The clinical measurements were performed by using the Batlı Ankylosing Spondiylitis Metrology Index (BASMI). Erytrocyte sedimentation rate and serum C reactive protein levels of the patients were recorded. The radiology of the patients were assessed by Stoke Ankylosing Spondylitis Spine Score (SASSS) for lumbar region and sacroiliac joints and the hip joint was assessed by Bath Ankylosing Spondylitis Radiology Indeks-hip (BASRI-h). Patients had no difficulty in understanding and filling the questionnaire. Statistical analysis showed that Turkish version of BASFI is valid and reliable; and the BASFI showed correlation with global pain intensity, night pain, BASDAI, BAS-G and BASMI. The BASFI showed a weak correlation between laboratory and radiological changes. BASFI is a rapid and simple self assessment questionnaire and it is effective in reflecting the functional status of the AS patients. In conclusion, the adaptation of the BASFI for use hi Turkey has been successful. The Turkish BASFI is valid and reliable in AS patients and it is suitable for use in clinical studies. 43