Sıçanlarda akut inflamasyon modelinde 8-izoprostaglandin F2a ve prostoglandin E2'nin oluşumu ile siklooksijenaz inhibitörlerinin ve vitamin E'nin bu oluşum üzerine etkileri
Investigation of occurence of 8-isoprostaglandin F2a and prostaglandin E2 in experimental inflammation model and effect of cyclooxygenase inhibitors and vitamin E on the occurence of these metabolites
  1. Tez No: 124345
  2. Yazar: NALAN ÇİÇEK ÖZDÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Sıçanlarda Akut İnflamasyon Modelinde 8-izoprostaglandin F2a'nın ve Prostaglandin E2'nin Oluşumu ile Siklooksijenaz Inhibitörlerinin ve Vitamin E'nin Bu Oluşum Üzerine Etkileri Izoprostanlar, serbest radikallerin indüklediği arakidonik asit gibi poliansatüre yağ asitlerinin, nonenzimatik peroksidasyonu ile oluşan ürünlerdir, izoprostanların ölçümü oksidatif hasarın erken ortaya çıkan, selektif ve spesifik göstergesi olarak kabul edilmektedir. Sıçanlarda, 8- izoPGF2a'nın inflamasyondaki rolünü araştırmak için, karagenin hava kesesi inflamasyon modelinde toplanan eksudada, EİA yöntemiyle 8-izoPGF2a ve PGE2 düzeyleri, eksuda hacmi ve lökosit sayısı değerlendirildi. Bu modelde, eksudada 8-izoPGF2a düzeyinin arttığı görüldü. Bu artışın, klasik inflamatuvar yanıta mı, yoksa COX indüksiyonuna mı bağlı olduğunu araştırmak amacıyla, inflamatuvar yanıt olmaksızın sadece COX-2 indüksiyonunun oluştuğu bilinen, LPS hava kesesi modelinde de 8-izoPGF2a düzeylerinin arttığı gösterildi. 8-izoPGF2a'nın enzimatik oluşumunu değerlendirmek amacıyla, karagenin hava kesesi modelinde, nonselektif COX-1 inhibitörü indometazin 0,5 mg/kg ve 5 mg/kg, selektif COX-1 inhibitörü valeril salisilat 20 mg/kg ve selektif COX-2 inhibitörü SC 58236 10, 20 ve 40 mg/kg; LPS hava kesesi modelinde ise SC 58236 aynı dozlarda uygulandı. Her iki modelde de bu inhibitörlerin 8-izoPGF2a düzeylerini azalttığı gösterildi. Bu bulgular ile 8- izoPGF2a oluşumunun hem COX-1 hem de COX-2 indüksiyonu ile olabileceği sonucuna varıldı. Karagenin ve LPS hava kesesi modellerinde oluşan 8- izoPGF2a'ya 21 gün süreyle verilen vitamin E uygulamasının etkisi değerlendirildi ve vit E'nin her iki modelde de oluşan 8-izoPGF2a'yı inhibe ettiği gösterildi. Bu bulgular, serbest radikal hasarı ve COX indüksiyonuyla 8- izoPGF2o oluşumunun, vitamin E tarafından önlendiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Deneysel inflamasyon modelleri, COX-2 indüksiyonu, vitamin E, 8-izoPGF2a. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of occurence of 8-isoprostaglandin F2a and prostaglandin E2 in experimental inflammation model and effect of cyclooxygenase inhibitors and vitamin E on the occurence of these metabolites Isoprostanes are prostaglandin isomers that are generated from non- enzymatic peroxidation of polyunsaturated fatty acids like arachidonic acid via a free radical-catalyzed mechanism. Measurement of isoprostanes can provide a sensitive and specific assesment of early oxidative damage of tissues. To investigate a possible role of 8-isoPGF2a in inflammation, 8- isoPGF2a and PGE2 levels were determined by EIA method, exudate volume and the leucocyte count were also measured in carrageenan induced air pouch inflammation model in rats. In this model, 8-isoPGF2a levels were found increased. To eveluate whether this increase is due to development of inflammation or COX induction, LPS-induced air pouch model, in which only COX-2 induction occurs without inflammation, was used. In this model 8- isoPGF2a levels were also found increased. Formation of 8-isoPGF2tx was investigated in carrageenan-induced air pouch inflammation model by administrating non selective COX-1 inhibitor, indomethacin in doses of 0,5 and 5 mg/kg, selective COX-1 inhibitor valeryl salicilate 20 mg/kg and selective COX-2 inhibitor SC 58236 in doses of 10, 20, and 40 mg/kg; and in LPS-induced air pouch model by administrating SC 58236 in the same doses. In both of these models, these inhibitors inhibited 8-isoPGF2a levels. These findings indicate that 8-isoPGF2a can form by both COX-1 and COX-2 induction. The effect of vitamin E pretreatment for 21 days on 8-isoPGF2a formation was also evaluated in carrageenan and LPS-induced air pouch models and it was found that vitamin E inhibited 8-isoPGF2a levels in both models. These findings indicate that increased levels of 8-isoPGF2(X, formed by both COX induction and free radical damage, decrease with vitamin E pretreatment. KEY WORDS: Experimental inflammation models, COX-2 inductions, vitamin E, 8-isoPGF2a- 65