Yoğun bakım hastalarında yoğun insülin tedavisi ile kan şekerinin sıkı kontrolünün mortalite, morbidite ve immünparaliziye etkileri
The effects of intensive insulin therapy on mortality and immunparalysis in critically ill patients
  1. Tez No: 124346
  2. Yazar: ÖZLEM SELVİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELEK TULUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma, yoğun bakım hastalarında sürekli insulin infuzyonu ile kan şekerinin sıkı kontrolünün mortalite, morbidite ve immünparalizi üzerine etkisinin araştırılması için planlandı. Bu prospektif, randomize ve kotrollü çalışmaya Ankara Üniversitesi Reanimasyon Ünitesi'nde 1 Şubat 2003-1 Ağustos 2003 tarihleri arasında yatarak tedavi edilen toplam 20 hasta dahil edildi. Hastalar yoğun bakıma kabul edildikten sonra randomize olarak, Yoğun İnsülin Tedavisi veya Geleneksel İnsülin Tedavisi Grubuna alındı, her iki gruptada 10'ar hasta mevcut idi. Yoğun İnsülin Tedavisi Grubunda sürekli insülin infuzyonu ile kan şekeri 80-110 mg/dL arasında tutulmaya çalışılırken, Geleneksel İnsülin Tedavisi Grubunda Kan şekeri 180-200 mg/dL olacak şekilde insülin dozları titre edildi. Hastalar kabul edildikten sonra günlük APACHE II ve TISS 28 skorlamalan yapıldı. Kabul, 5, 14 ve 28'inci günde tam kan, biyokimya, CRP ve akım (flow) sitometri yöntemi ile monositik HLA-DR düzeyi çalışıldı. Yoğun bakım ve hastanede kalma süreleri ve olası mortalite nedeni ve zamanı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned in order to research the effect of tight blood glucose level control with continues insulin infusion upon mortality, morbidity and immunparalysis among critically ill patients. We performed a randomized, prospective and controlled study that enrolls 20 adults having medical treatment in Intensive Care Unit of Ankara University dating from 1 February 2003 to 1 August 2003. On admission, the patients were randomly assigned to Intensive Insulin Therapy or Conventional Insulin Therapy Groups so that each group involved 10 patients. In Intensive Insulin Therapy Group, we tried to maintain blood glucose level between 80-110 mg/dL via continuous insulin infusion; whereas blood glucose level was maintained between 180-200 mg/dL with insulin infusion in Conventional Insulin Therapy Group. After admission, APACHE II and TISS 28 scores were calculated daily. We also studied CBC, blood chemistry and CRP levels and monocytic HLA-DR levels with flow cytometry on admission, 5th, 14th and 28th days. Besides, the length of stay in intensive care unit and hospital were also recorded in addition to recording the possible cause and time of mortalities. In statistical analyzing, parametric variables were evaluated with the use of Mann Whitney U Test; whereas the non-parametric variables were evaluated with Chi- square Test. The p values less than 0.05 were considered to be statistically significant. The tranfusion requirement, blood glucose levels at 6 a.m.