Sperm parametrelerinin yardımlı üreme yöntemlerinde gebelik üzerine etkisi
The effect of sperm parameters on pregnancy in assisted reproduction methods
  1. Tez No: 124367
  2. Yazar: PELİN ERGENEKON
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
57 8. ÖZET SPERM PARAMETRELERİNİN YARDIMLI ÜREME YÖNTEMLERİNDE GEBELİK ÜZERİNE ETKİSİ AMAÇ: Infertil olguların yıkama öncesi sperm analiz parametrelerinin Yardımlı Üreme Yöntemleri sonrası oluşan klinik gebelikleri belirlemede belirleyici faktör olup olmadığını saptamaktır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma retrospektif olup, 2000-2002 yılları arasında konvansiyonel tedaviye yanıt vermeyen ve Yardımlı Üreme Yöntemleri (IVF, ICSI, GIFT) uygulanan 600 infertil çifti kapsamaktadır. Yıkama öncesi sperm parametreleri; sayı, motilite, morfoloji, lökosit konsantrasyonu incelenerek, gebelik sonuçları ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar bilgisayara işlendi. BULGULAR: Gebe kalan ve kalmayan olgularda kadın yaşı, erkek yaşı ve infertilite süresi arasında anlamlı fark bulunmadı. Etyolojide erkek faktörünün çoğunlukta olduğu ve gebelik ile infertilite etyolojisi arasında anlamlı fark bulunmadığı gözlendi. Sperm motilitesinin ve morfolojiisinin gebe olan olgularda anlamlı olarak daha yüksek olduğu, lökosit sayısının anlamlı olarak daha düşük olduğu izlendi. Sperm yıkama yöntemi ile gebelik arasında bir ilişki bulunmadı. Gebelik oluşan olgular ile oluşmayan olgular karşılaştırıldığında; ICSI uygulanan olgularda sperm sayısının, morfoloji ve motilite oranları anlamlı olarak yüksek bulundu. Buna karşın IVF uygulanan olgularda sperm parametreleri açısından farklılık olmadığı saptandı. SONUÇ: Yardımlı üreme yöntemleri uygulanan olguların etyolojisinde çoğunluğunun erkek faktörü olduğu, sperm motilite ve morfolojisinin gebeliği öngörmede etkili bir parametre olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
58 9. ABSTRACT THE EFFECT OF SPERM PARAMETERS ON PREGNANCY IN ASSISSTED REPRODUCTION METHODS OBJECTIVE: To determine whether pre-wash sperm analysis parameters in infertile cases can be a determining factor in the detection of clinical pregnancies occuring after Assisted Reproduction Methods. MATERIAL AND METHOD: This study was a retrospective one and consisted of 600 pairs of infertile patients who did not respond to conventional treatment between 2000- 2002 and in whom Assisted Reproduction Methods (IVF, ICSI.GIFT) were applied. Pre-wash sperm parameters; number, motility, morphology, leucocyte concentration were analysed and compared with pregnancy results. The results obtained were entered into the computer. RESULTS: No significant differences between female age, male age and period of infertility were found in pregnant and non-pregnant cases. In the aetiology the male factor was in the majority and no significant difference was observed between pregnancy and aetiology of infertility. Sperm motility and morphology were significantly higher and the number of leucocytes were significantly lower in pregnant cases. No relationship was established between sperm washing method and pregancy. When pregnant and non-pregnant cases were compared; it was detected that number of sperms, sperm morphology and sperm motility rate were significantly higher in cases in which ICSI was applied while no differences concerning sperm parameters were detected in cases in which IVF was applied. CONCLUSION: It was shown that in the aetiology of cases in whom assisted reproduction methods were applied the male factor accounted for the majority of the cases, and that sperm motility and morphology were effective parameters in the prediction of pregnancy.