Epitelyal over kanserlerinde tümör belirteçlerinin prognostik faktör olarak rolü
The prognostic rules of the tumor markers in epithelial ovarian carcinoma
  1. Tez No: 124381
  2. Yazar: NİL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET: Biz de çalışmamızda over kanserinde prognostik faktörlerden tümör belirteçleri'nin tümör volümü, rezidü tümör volümü,asit ve kliniko- patolojik evre ile olan ilişkilerini araştırdık.Operasyon öncesi ilk bir ay içinde ölçülen tümör belirteç düzeyleri dikkate alınarak, herbir olguya ait tümör belirteç düzey veya düzeyleri hasta kayıt dosyalan ve laboratuvar verilerinden çıkartıldı. Buna göre 226 epitelyal over kanseri olgusunun 1 17'sinde CA 12-5, 77'sinde CA 15-3, 72'sinde CA 19-9 ve 33'ünd CEA operasyon öncesi değerleri vardı. Operasyon sonrası tümör belirteç takiplerinde, operasyon öncesi saptanan en yüksek tümör belirteci dikkate alındı. Kemoterapi uygulamaları süresince, her uygulama sonrası 10-20. günlerde belirteç seviye kontrolleri yapıldı. Bu bölümde de en sık bakılan belirteç CA 12-5 idi. Bizim çalışmamızın sonucuna göre, preoperatif CA125'in postoperatif evre ile istatistiksel anlamlı bir ilişki içinde olduğu görülmüştür. Evre yükseldikçe CA125 değeri de belirgin bir artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we investigated the relation between tumor markers (which we know that they are prognostic factors of ovarian cancers ) and tumor volume, residue tumor volume, ascites and clinico-pathological stage. By considering the level of tumor markers that has been determined in one month preoperatively, tumor marker level or levels belonging to every patient has been gained from patient registration file sor laboratory data. According to this,amongst 226 epithelial ovarian cancer cases we had the values of CA 125 in 1 17 cases, CA 153 in 77 cases, CA 19-9 in 72 cases and CEA in 33 cases preoperatively. İn the follow up of tumor marker levels postoperatively, the tumor marker with the highest level preoperatively was considered. During the chemotherapy periods, after every period the level of markers were controlled in 10-20. days. And CA 125 was the most frequently examined marker. According to the results of our study, it is concluded that ; levels of preoperative CA 125 are in a significant statistical relation with postoperative state. As the stage progresses, level of CA 125 showed on obvious elevation.