DIC gelişen gram negatif sepsis hastalarında antitrombin III ve pentoksifilin tedavilerinin karşılaştırılması
Comparing the antitrombin III and pentoxifyline treatments in patients with gram negative sepsis with DIC
  1. Tez No: 124384
  2. Yazar: MESURE GÜL NİHAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışmamızda, DIC gelişen gram negatif sepsis hastalarında AT III ve PTX tedavisini hemodinamik fonksiyonlarına (OAB, OKAH, OSVP), solunum fonksiyonlarına (Pa02, PaCÛ2, H2CO3, pH, laktat), kan şekeri, vücut ısısı ve DIC parametrelerine (PT, PT aktivasyonu, INR, aPTT, fibrinojen, FDP, D-Dimer, AT III) olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız Gram negatif sepsisde DIC gelişen 30 olgu üstünde yapıldı. Yoğun bakım ünitemize kabul edilen olguların ilk 24 saatlik APACHE II (Acute physiology and Chronic Health Evaluation II ) skorları hesaplandık. AT III aktivitesi %80'in altına düştüğü gün (çalışmanın birinci günü) olgular randomize (randomizasyon) olarak iki gruba ayırdık ve bu günü takip eden 6 gün süresince standart tedaviye ek olarak, 10 olguya 90-120 IU/kg/gün AT III altı saat süre ile infüzyon şeklinde verildi ve bu olguları birinci grup olarak isimlendirirken, 20 olguyada 1.5 mg /kg /saat pentoksifılin altı saat süre ile infüzyon şeklinde uyguladık ve bu olgularla ikinci grubu oluşturduk. Her iki grubada düşük molekül ağırlıklı heparin olan Enoksaparin (Clexane 0.4 ml, Aventis) günde tek doz subkütan olarak tedaviye eklendik. AT III düşüşünü gördüğümüz güne 1. gün, tedaviye başladığımız günede 2. gün olarak kabul ettik.7 gün süresince saat 08:00'da hastalardan alınan kanda fibrinojen, FDP, D-Dimer, hemoglobin, hematokrit, trombosit sayısı, glukoz, AT III, PT ve aPTT ölçümleri yaptık ve kaydettik. Bu parametrelere ek olarak, günlük ortalama KAH, ortalama invaziv arter kan basıncı, SVP, aksiller vücut ısılarını, her sabah 8:00'de rutin bakılan arter kan gazları değerlerini (oksijen parsiyel basıncı, karbondioksit parsiyel basıncı, 67pH, bikarbonat ve laktat) kaydettik. Çalışma süresince hergün DIC skorunu hesapladık. Her iki grupta hemodinami (OAB, OKAH, SVP), arter kan gazı değerleri, Hct, trombosit sayısı, kan şekeri ve vücut ısısı değerlerinde başlangıca göre fark bulamadık. Her iki grupta da laktat, FDP, D-Dimer, PT, aPTT değerleri tedavi süresince düştü ve AT III ise tedavi süresince yükseldi. Fibrinojen ölçümleri 1. grupta değişmezken, 2. grupta ise tedavi başlangıcında düşmeye devam etti ve daha sonra yükselmeye başladı ve tedavi süresince yükseldi. Her iki tedavi karşılaştırıldığında benzer sonuçları görmemiz, bize PTX tedavisinin DIC tedavisinde yeri olabileceğini düşündürdü. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we aimed to compare the effects of AT III and PTX treatments on hemodynamic functions ( mean arterial pressure, mean heart rate, mean central venous pressure), ventilation functions (PaC>2, PaCC>2, H2CO3, pH, laktate), blood glucose level, body tempreture and DIC parameters (PT, PT aktivation, INR, aPTT, fibrinogen, FDP, D-Dimer, AT III) of the patients suffering from gram negative sepsis with DIC. Our study was done on 30 patients suffering from gram negative sepsis with DIC. We calculated the APACHE II scores of the patients admited to our critical care unit. The day that AT III activity fell belove the %80 value, we separeted the patients in two grups and during the 6 days following that day beside the standart terapy, we treated 10 patiens with 90-120 IU/kg/day AT III in 6 hours and named 1st grup and we treated 20 patients with 1.5 mg /kg /hour pentoxifylline in 6 hours and named 2nd grup. We treated all the patients Enoxaparine, a low molecular weight heparine. We named 1st day that AT III fell down and 2nd day that we started AT III or PTX treatments. We measure fibrinogen, FDP, D-Dimer, Hb, Hct, trombosite, glucose, AT III, PT, aPTT measurements of patients blood that taken at 08:00 pm. In addition to this parameters, we also measured mean arterial pressure, mean heart rate, mean central venous pressure, body temperature, arterial blood gases taken at 08:00 pm. We calculated the DIC scores of patients in all study days. In both grups, mean arterial pressure, mean heart rate, mean central venuos pressure, arterial blood gases, Hct, Hb, trombosite count, blood glucose, body temperature are the similar the values at the beginning. In both groups, while lactate, FDP, D-Dimer, PT, aPTT measurements fell down, AT III values raised. 69While lsd group's fibrinogen measurements didn't change, 2nd group's values fell down at the beginning and then rised. Because we found the similar results in both terapy, we thought PTX treatment could have a place in DIC treatment. 70