Dıc gelişen gram negatif sepsis hastalarında antitrombin ııı ve pentoksifilin tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of antithrombin iii and pentoxifylline treatments in gram-negative sepsis patients with dic
- Tez No: 807697
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, DIC gelişen gram negatif sepsis hastalarında AT III ve PTX tedavisini hemodinamik fonksiyonlarına (OAB, OKAH, OSVP), solunum fonksiyonları (PaO2, PaCO2, H2CO3, PH, laktat), kan şekeri, vücud ısısı ve DIC parametreleri /PT, PT aktivitesi, INR, aPTT, fibrinojen, FDP, d-Dimer, AT III) olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık Çalışmamız Gram negatif DIC gelişen 30 olgu üstünde yapıldı. Yoğun bakım ünitemize kabul edilen olguların ilk 24 saatlik APACHE II skorları hesaplandı. AT III aktivitesi %80'in altına düştüğü gün (çalışmanın birinci günü) olgular randomize olarak iki gruba ayırdık ve bu günü takip eden 6 gün süresince standart tedaviye ek olarak, 10 olguya 90-120IU/kg/gün AT III altı saat süre ile infüzyon şeklide verildi ve bu olguları birinci grup olarak isimlendirirken, 20 olguya da 1,5 mg/kg/saat pentoksifilin altı saat süre ,le infüzyon şeklinde uyguladık ve bu olgularla ikinci grubu oluşturduk. Her iki gruba düşük molekük ağırlıklı heparin olan Enoksaparin (Clexane 0,4ml, Avensis) günde tek toz subkutan olarak tedaviye ekledik. AT III düşüşünü gördüğümüz gün 1. gün, tedaviye başladığımız gün olarak kabul ettik. 7 gün süresince saat 08:00'da hastalardan alınan kanda fibrinojen, FDP, D-Dimer, hemoglobin, hemotokrit, trombosit sayısı, glikoz, AT III, PT ve aPTT ölçümleri yaptık ve kaydettik. Bu parametrelere ek olarak, günlük ortalama KAH, ortalama invaziv arter basıncı, SVP, aksiler vücut ısılarını, sabah 08:00 arter kan gazları değerlerini (oksijen parsiyel basıncı, karbondioksit parsiyel basıncı, pH, bikarbonat ve laktat) kaydettik. Çalışma süresince her gün DIC skorlarını hesapladık. Her iki grupta hemodinami (OAB, OKAH, SVP), arter kan gazı değerleri, Htc, trombosit sayısı, kan şekeri ve vücud ısı değerlerinde başlangıca göre fark bulamadık. Her iki grupta da laktat, FDP, D-Dimer, PT, aPTT değerleri tedavi süresince düştü ve ATIII ise tedavi süresince yükseldi. Fibrinojen ölçümleri 1. Grupta değişmezken, 2. Grupta ise tedavi başlangıcında düşmeye devam etti ve daha sonra yükselmeye başladı ve tedavi süresince yükseldi. Her iki tedavi karşılaştırıldığında benzer sonuçları görmemiz, bize PTX tedavisinin DIC tedavisinde yeri olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the effects of AT III and PTX treatments on hemodynamic functions (Mean arterial pressure, mean heart rate, mean central venous pressure), ventilation functions (PaO2, PaCO2, H2CO3, pH, lactate), blood glucose level, body temperature and DIC parameters (PT, PT activation, INR, aPTT, fibrinogen, FDP, D-Dimer, AT III) of patients suffering from gram-negative sepsis with DIC. Our study was done on 30 patients suffering from gram-negative sepsis with DIC. We calculated the APACHE II scores of the patients admitted to our critical care unit. The day that AT III activity fell below the %80 value, we separated the patients into two groups and during 6 days following that day besides the standard therapy, we treated 10 patients with 90-120 IU/kg/day AT III in 6 hours and named 1st group and we treated 20 patients with 1,5mg/kg/hour pentoxifylline in 6 hours and named 2nd group. We treated all patients Enoxaparine, a low molecular weight heparin. We named 1st day that AT III fell down and 2nd day that we started AT III or PTX treatments. We measure fibrinogen, FDP, D-Dimer, Hb, Htc, thrombocyte, glucose, AT III, PT, aPTT measurements of patients' blood that were taken at 08:00 pm. In addition to these parameters, we also measured mean arterial pressure, mean heart rate, mean central venous pressure, body temperature, and arterial blood gases taken at 08:00 pm. We calculated DIC scores of patients on all study days. In both groups, mean arterial pressure, mean heart rate, mean central venous pressure, arterial blood gases, Htc, Hb thrombocyte count, blood glucose, and body temperature were similar to the values at the beginning. In both groups while lactate, FDP, D-Dimer, PT, aPTT measurements fell down, AT III values raised. While 1st group's fibrinogen measurements didn't change, 2nd group's values fell down at the beginning and then rose. Because we found similar results in both therapy, we thought PTX treatment could have a place in DIC treatment.