Okul öncesi dönemdeki çocukların kısmi saklama görevlerindeki başarılarıyla kodlama ve planlama süreçleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 12440
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı, okulöncesindeki çocukların kısmı saklama çizimindeki başarılarıyla bilişsel süreçler arasındaki ilişkileri Bilgi Bütünleştirme Modeli çerçevesinde incelemektir. Ele alınan bilişsel süreçler planlama, ardışık kodlama ve eşzamanlı kodlamadır. Kısmi saklama çizimi, arka arkaya duran ve arkadakinin bir kısmı görünmeyen iki nesneli derinlik ilişkisinin çizimidir. Okul öncesindeki çocuklar için bu tür modellerin çizimi, yeni karşılaşılan ve nasıl çizileceği tam olarak bilinmeyen bir çeşit problem çözme durumudur. Araştırmanın örneklemini Ankara'da orta ve ortanın üstü sosyoekonomik düzeydeki anaokul larına devam eden 160 çocuk (5 ile 6 yaş arasında) oluşturmuştur. Araştırma gruplarını belirlemek için iki değişken üzerinde ölçme yapılmıştır. Bunlardan biri kısmi saklama çizim; diğeri de seçme görevidir. Çizimde başarılı ve başarısız olan denekler 60' ar kişilik iki grup oluşturmuştur. Seçme görevini alan grup ise 20 'si başarılı ve 20 'si başarısız olmak üzere 40 denekten oluşmuştur. Başarılı ve başarısız gruplardaki kız - erkek sayısı eşit tutulmuştur. Deneklerin tümüne planlama (Şekil İzleme ve Görsel Tarama), ardışık kodlama (Sayı Dizisi ve Dokunma örüntüleri) ve eş zamanlı kodlama (Sekil Çizme ve Şekil Belleği) görevleri verilmiştir. Yukarıda sözü edilen tüm görevler bireysel olarak ve daha önce bir ön çalışmayla belirlenen sırada verilmiştir. Araştırmada deneklere uygulanan planlama, eşzamanlı kodlama ve ardışık kodlama görevleri. Bilgi Bütünleştirme Modeli 'ne uygun bir faktör yapısı göstermemiştir. Anılan görevler üç ayrı faktör yerine iki faktörde toplanmıştır.Ill Eşzamanlı kodlama ve planlama görevlerinin oluşturduğu I. Faktörde görsel görevlerin, II Faktörde ise sözel bir görev olan Sayı Dizisi 'nin yer aldığı görülmüştür. Planlama ve her iki tür kodlama görevlerinin çizim başarısını yordamaya olan katkıları araştırıldığında planlama görevleri Sekil İzleme ve Görsel Tarama ' nın sırasıyla birinci ve üçüncü yordayıcı değişkenler olduğu bulunmuştur. Çizim başarısını ikinci derecede yordayan değişken ise eşzamanlı kodlama görevi Şekil Belleğidir. Çizimde başarılı olan kız ve erkek deneklerin planlama ve eşzamanlı kodlama görevleri ile ardışık kodlama görevlerinden Dokunma örüntülerinde diğer gruba göre daha başarılı oldukları görülmüş; fakat, cinsiyet kategorileri arasında anlamlı bir fark elde edilmemiştir. Kısmi saklama seçme görevinde başarılı olan grubun, başarısız gruba göre, sadece planlama görevi Görsel Tarama'da daha başarılı olduğu bulunmuştur. Seçme görevindeki başarıyı yordayan tek değişken de yine Görsel Tarama 'dır. Sonuç olarak, araştırmada kullanılan planlama ve eşzamanlı kodlama görevlerinin çizim başarısıyla ilişkili olduğu, seçme görevindeki başarının ise Görsel Tarama dışında hiç bir görevle ilişkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the relationship of cognitive processes (simultaneous - successive coding and planning) with partial occlusion drawing and selection tasks in terms of Das' s Information Integration Model. The subjects were selected from middle and upper middle class day-care centers in Ankara according to their performance on the drawing and selection tasks. The drawing group consisted of 120 children with equal numbers of successful and unsuccessful boys and girls. Similarly the“selection group”of 40 children had equal number of successful and unsuccessful boys and girls. The factor analysis results did not reveal the tripartite coding/planning division of Information Integration Model. Planning and simultaneous coding tasks loaded on the first factor which was named visual. Successive coding dimension emerged as a seperate factor which was named auditory. The results of various statistical analysis indicated that planning and simultaneous coding were significantly related with partial occlusion drawing and were the best predictor of this task On the other hand, the results did not show any significant relationship between coding, planning and the partial occlusion selection task. It was concluded that, the partial occlusion drawing was related with simultaneous coding and planning.However, in spite of this relationship, it is not clear how simultaneous coding and selective attention aspect of planning are specifically used in children's depth drawing process.