Yapı içi mekan ve seramik
  1. Tez No: 12441
  2. Yazar: AZİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bütün dönemlerinde çevresi ile sürekli ilişkilere girerek günümüzdeki konumuna kadar gelen insan, sonuçta doğal ve sosyal çevresinin yanında belli birikimleriyle mutluluğu ve rahatı için bugün içinde bulunduğumuz yapay çevresini oluşturmuştur. Yapay çevresini oluşturduğu yerler olarak da, yaşamın yoğun olduğu yerle şim merkezleri (kentler, kasabalar vb.) karşımıza çıkmaktadır. Bu yapay çevredeki "iç mekânlar da, kişide haz uyandıran çalışmaların iyi ve düzenli bir şekilde sunulması önemlidir. Bu tür çalışmaların tasarlanması ve oluşturulmasında planlayan, düzenleyen ve inşa eden mimar ve sanatçı -yaratıcı kişilik- karşımıza çıkmaktadır işte insanın doğa ile ortaklık kurması gibi sanatçının da hazır bulduğu yapay çevre içindeki önemi burada başlamaktadır. Amaç bu çevrelerdeki iç mekânların daha anlamlı ve yaşanılır kılınmasında etkili olabilmektir. Bu düşünceden hare ketle hem çalışmanın iç mekânla bütünleşmesi hem de iç mekânın güzel ve estetik bir ortama çevrilebileceği araştırmalarla görülmüştür. Uygulamanın seçilen iç mekânda nasıl bir çalışma ile bütünleşebileceğini araştırılması yanında çok sayıda çizimler yapılarak maket çalışmalar denenmiştir. Bunlardan uygun olanlarının seçimi ile kompozisyonların oluşturulmasına çalı şılmıştır. Küçük boyutlu maket denemelerde uygulama çalışmalarının renk tonu da belirlendikten sonra araştırmanın bölüm olanakları doğrultusunda şekillen dirilerek çalışmaların özgün ve soyut biçimlerle gerçekleştirilmesi yoluna gidilmiştir Ayrıca araştırmada yapı ve mekân kavramlarının yer almasının uygun olacağı kanısıyla bu konuda da açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
*> U BftBA ÂJK. x Having reached his existent status through continuous association with his surroundings throughout ages, man, in pursuance of happiness and comfort, has eventually created his present artificial environment with his known acquisitions, alongside his social and natural environs. This artificial environment includes overpopulated centres of settlement as cities and towns. The work that arouses pleasure in man must essentially be well and orderly accomplished in the interior locations of the environment. The design and realization of this sort of work calls for designing, organising, and constructing architects and artists: Creative genius. The importance of man's partnership with nature, and that of the artist in the artificial environment ready for him lies in creativity. The objective is to be more effective in rendering interior locations of the artificial environment more meaningful and comfortable to live in. Thus it has been observed by research that the work of the artist can be integrated with the interior location which in turn can be transformed into a beautiful and aesthetic milieu. Besides investigating the sort of work required for the application to integrate with the selected interior location, numerous drawings and models were made and tested. It was then tried to choose the suitable ones and form compositions with them. After the colour shade of the small dimensional model had been determined in the trials, the research was worked up as far as the departmental facilities permitted, and the work was realized through original and abstract forms. In addition, the concepts of structure and location, thought to be appropriate to mention, were explained in the research. VI