Zihinsel engelli çocuk ve adölesanların sosyal yeterlilik ve problem davranışlarının anne-baba ve öğretmen yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation social competence and problem behaviours of mentally retarded children and adolescents for parents and teachers
- Tez No: 124421
- Danışmanlar: PROF.DR. PINAR SAN BAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Yükselen, İpek, A., Zihinsel Engelli Çocuk ve Adölesanların Sosyal Yeterlilik ve Problem Davranışlarının Anne-Baba ve Öğretmen Yönünden Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2003. Yapılmış olan bu araştırma zihinsel engelli çocuk ve adölesanların sosyal yeterlilik ve problem davranışlarının anne-baba ve öğretmen yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan özel özel eğitim kurumlan arasından seçilen on iki kurum ve bu kurumlara devam eden 4-18 yaş grubundaki toplam 156 zihinsel engelli çocuk ve adölesanın anne-baba ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Karşılaştırmalı tipte tanımlayıcı nitelikli araştırmada, örneklemi oluşturan zihinsel engelli çocuk ve adölesanların gelişimsel düzeylerini belirlemede Elizabeth Munsterberg Koppitz'in“Bir Adam Çiz”testi; sosyal yeterlilik ve problem davranışların değerlendirilmesinde ise Nisonger Çocuk Davranış Değerlendirme Formu (Nisonger ÇDDF)'nun anne-baba uyarlaması ve öğretmen uyarlaması kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, zihinsel engelli çocuk ve adölesanların Nisonger ÇDDF anne-baba ve öğretmen uyarlamalarından elde edilen sosyal yeterlilik ve problem davranış değerleri tek yönlü varyans analizi kullanılarak aldıkları eğitim şekli, eğitim süresi ve yaş gruplan değişkenleri ile karşılaştırılmıştır. Varyansları homojen ve istatistiksel olarak anlamlı (p0.05) bulunmuştur. Nisonger ÇDDF anne-baba uyarlaması ile öğretmen uyarlaması arasındaki fark t testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yükselen, İpek, A., Comparative Investigation Social Competence and Problem Behaviors of Mentally Retarded Children and Adolescents for Parents and Teachers, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis of Child Development and Education Program, Ankara, 2003. This study is planned to comparatively investigate social competence and problem behaviors of mentally handicapped children and adolescents according to parents and teachers. The research sample consisted of 156 mentally handicapped children and adolescents between the ages of 4 and 18 from twelve private special education institutions selected from private special education institutions in the central districts of Ankara province and their parents and teachers. In this comparative and descriptive research,“Draw a Person”test by Elizabeth Munsterberg Koppitz was used to determine developmental levels of the mentally handicapped children and the parent version and teacher version of Nisonger Child's Behavior Rating Form (Nisonger CBRF) to determine problem behaviors of the children. For statistical analysis of the data, one-tailed variance analysis was used to compare social competence and problem behaviors of the mentally retarded children and adolescents according to parent and teacher versions of Nisonger CBRF with such variables as the type, duration of education they had and their age groups. Sub-scales of which variances were found to be homogenous and significant (p0.05) on the results from sub-scales for both versions. The differences between the scores from parent version and teacher versions were analyzed by t-test.