Meme kanserinde prognostik faktörlerin nüks şekli ve sağkalım üzerine olan etkileri: 1624 meme kanseri olgusunun retrospektif analizi
The effects of prognostic factors on survival and recurrence of patients with breast cancer: a retrospective analysis of 1624 patients with breast cancer
- Tez No: 124427
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SÜHEYLA SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı'nda 1980-2002 yılları arasında takip edilen meme kanserli olgularda klinik ve patolojik prognostik faktörlerin nüks şekilleri ve sağkalım oranları üzerine olan etkisini belirlemektir. Meme kanseri tanısı almış 1624 olgunun dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. 5 yıllık sağkalım I. evredeki olgularda % 94.6, IV. evredeki olgularda ise %26.2'dir. Tümörün ileri evrede olması, hasta yaşının 35'in altında olması (p=0.0001), östrojen (p=0.014) ve progesteron reseptörünün negatif olması (p=0.003), aksiller lenf nodu tutulumu (p=0.0001), perinodal (p=0.0001), lenfatik(p=0.005) ve perinöral (p=0.0229 ) invazyon olması, c-erbB2 pozitifliği (p=0.0056) tek değişkenli istatistiksel analizde hastalıksız sağkalımları kötü yönde etkileyen prognostik faktörler olarak saptandı. Aksiller lenf nodu tutulumunun (p=0.0023) ve tümörün progesteron reseptörü negatif olmasının (p=0.022) ilk nüks şeklinin lokal nüksten çok sistemik metastaz şeklinde olması ile ilişkili olduğu bulundu. Progesteron reseptörü pozitif olan tümörlerin sistemik metastazlarını viseral organlardan çok kemik ve yumuşak dokuya yaptıkları, ilk nüks olarak beyin ve leptomeningeal tutulumu olan olguların ise daha çok progesteron reseptörü negatif olan olgular olduğu saptandı (p=0.028). c-erbB2 pozitifliği (p=0.0001), aksiller lenf nodu tutulumu (p=0.006), 35 yaş altında olmak (p=0.008); progesteron reseptör negatifliği (p=0.082), perinodal invazyon (p=0.025) çok değişkenli istatistiksel analizde hastalıksız sağkalımı azaltan bağımsız prognostik faktörler olarak saptanmıştır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study was to determine the effect of clinical and pathological prognostic factors on recurrence patterns and survival rates of patients with breast cancer whom were followed up at the Medical Oncology Department of Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University during years between 1980 and 2002. The files of 1624 patients with breast cancer were retrospectively analysed. The 5 year survival rates were found to be 94.6 % and 26.2 % in patients with stage I and stage IV disease respectively. The higher TNM stage of the disease, age under 35 (p=0.0001), estrogen (p=0.014 ) and progesteron receptor negativity(p=0.003), axillary lymph node involvement (p=0.0001), perinodal invasion (p=0.0001), lymphatic (p=0.005)5 perineural (p=0.0229) and, c-erbB2 (p=0.0056) positivity were found to be the prognostic factors affecting adversely the disease free survival in univariate analysis. Axillary lymph node involvement (p=0.0023) and progesteron receptor negativity(p=0.022) were found to be associated with systemic metastases rather than local recurrence as the first recurrence pattern. Progesteron receptor positivity predicts systemic metastases to bone and soft tissue rather than visceral organ involvement and patients who have cranial and leptomeningeal involvement during the first recurrence have a tendency to have progesteron receptor negative tumors (p=0.028). In multivariate analysis, c-erbB2 positivity (p=0.0001), axillary lymph node involvement (p=0.006), age under 35 (p=0.008), progesteron receptor negativity (0.082), perinodal invasion (p=0.025 ) were found to be the independent adverse prognostic factors. 45