Akut lösemili hastalarda lipid peroksidasyonu ve antioksidan sistem
Lipid peroxidation and antioxidant system in patients with acute leukemia
- Tez No: 124428
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT CELAL APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
II ÖZET AKUT LÖSEMİLİ HASTALARDA ÜPİD PEROKSİDASYONU VE ANTİOKSİDAN SİSTEM Serbest oksijen radikalleri ile karsinogenesiz arasındaki ilişki uzun zamandır bilinmektedir.Bu çalışmada akut lösemili hastalarda serbest oksijen radikalleri ve antioksidan sistemi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, yaş oratalaması 32.6±21.3 olan 12 akut myelositer lösemi (AML)' li hasta ve yaş ortalaması 41.8±22.6 olan 18 akut lenfositik lösemi (ALL)' li hasta ile yaş ortalaması 34.3±14.1 olan 22 sağlıklı kontrol grubundan elde edilen numuneler ile gerçekleştirildi. iki gruptan da EDTA'lı kan örnekleri alınarak eritrositler.plazma ve dextran sedimantasyonu metoduyla lökositler elde edildi. Elde edilen materyallerden; süperoksid dismutas.eritrosit ve lökositlerde; katalaz eritrositte; glutatyon peroksidaz, eritrosit ve lökositte; malondialdehit, plazma ve eritrositte çalışdı. Lösemili grupta malondialdehit düzeyleri plazma ve eritrositte kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Glutatyon peroksidaz düzeyleri de lösemili grupta eritrosit ve lökositte kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti. Süperoksid dismutas düzeyleri ALL grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü.AML grubunda ise kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti. Katalaz düzeyleri ALL grubunda kontrol grubuna göre benzer iken AML grubunda anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY LIPID PEROXIDATION AND ANTIOXIDANT SYSTEM IN PATEINTS WITH ACUTE LEUKEMIA It has been known for a long time that the relationship between free oxygen radiacals and carsinogenesis. It was aimed that to evaluate free oxygen radiacals and antioxidant system in patients with acute leukemia. This study was done by the samples which were taken from the group of 12 patients with AML who are median age 32.6±21.3, and group of 18 patients with AML who are median age 41.8±22.6, and group of 22 healty control person who are median age34.3±14.1. Erythrocytes were separeted by taking blood sample with EDTA.Iymphocytes were separeted by methodology of plasma and dextran sedimantation. Obtained materials were studied, which are; superoxid dismutase, in erythrocytes and lymphocytes; catalase in erythrocytes, glutathione peroxidase in erythrocytes and lymphocytes; malondialdehyde in plasma and erythrocytes. Malondialdehyde levels,in plasma and erythrocytes of leukemia group, is meanly higher compared to control group. Glutathione peroxidase levels, in plasma and erythrocytes of leukemia group.is meanly higher compared to control group. Superoxid dismutase levels in ALL group is meanly lower compared to control group. In AML group is meanly higher copmpared to control group. Catalase levels, in ALL group, are similar to control group, but meanly higher in AML group.