Resimde sembolik değerler
  1. Tez No: 12442
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Semboller düş dunyasını somut görüntülere ulaştırmak amacıyla seçilmiştir. Düş dünyasını ifade etmek istenmesi ise kişisel bir etki oluşturmak içindir. Çalışmalarda a- maca göre yüzeyde etkili biçimlerle ifadelerin düzenlen melerine çalışıldı. Bu düzenlemenin düşsel etki yaratma sı için doğa nesnelerinin yabancılaştırılması denendi. Amaç doğanın kendisi değil; kişisel yaratıcı düş gücünün değerlendirilmesiyle istenen etkinin oluşturulmasıdır. Eu nedenle sembollerin tek tek ifadesi yerine bu ifadelerin bir bütün olarak yüzeye verdiği etki üzerinde duruldu. Ke di, ağaç ve insan biçimleri bu amaçla diğer çalışmalarda da görülmektedir. Bu biçimlerle verilmek istenen etkinin kazanılabilmesi için sürekli araştırma yapılarak değişik düzenlemelere gidilmiştir. Sembollerin doku arayışları i- le de bu etkinin desteklenmesine çalışıldı. Duyuma dayalı mekân anlayışı üzerinde durularak doğanın mekân etkisinden uzaklaştırılması denendi. İlk çalışmalar desen, kroki, su luboya ve kolaj tekniği ile gerçekleştirildi. Tuval yüze - yinde de arayışlar amaca uygun bir şekilde sürdürülerek resimsel ifade biçimlerine ulaşılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ii SUNKARY Symbols are chosen to link the dream-world to the concrete visions The trialfor expressing onels dream vorld purposes to provide a personal effect, in the studies it was tried to arrange the expressions by the forms effecti ve on the surface properly to the aim. The natural objects are used to make this preparation effective. The aim is not the nature itself but to form the effect evaluated by the personal creative imagination. There fore, instead of the expression of the symbols one by one, the emphasis was on the effect, these expressions have on the surface as a whole. The figures of cat, tree and man are seen in other works, too. İn order to provide the required effect these forms, different arragements have been done with continu'- ous studies, it was tried to support this effect, by tiss ue searchings of the symbols. Studying on the place con cept based on sensation, it is tried to avoid the effect of nature. The first studies were carried oud by. Draving draft, water-colour, collage tecnigues. İt is tried to re ach artistic expression forms by searchings on the canvas due to the aim..