Meme kanseri nedeniyle postoperatif radyoterapi uygulanan hastalarda görülen erken dönem yan etkilerin hastaya ve tedaviye bağlı özellikler açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 124446
  2. Yazar: HALE BAŞAK ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
8. ÖZET Amaç: Meme kanserinin tedavisinde kullanılan radyoterapi (RT) sırasında erken dönem yan etkiler en sık cilt ve akciğerde görülmektedir. Bu çalışmada RT sonrası erken dönem cilt ve akciğer toksisite oranları ve bunların oluşmasını etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Mart 1997-Haziran 2002 tarihleri arasında invaziv meme kanseri tanısıyla postoperatif RT uygulanmış olan 293 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. İlk 6 ay içerisinde ortaya çıkan cilt ve akciğer toksisiteleri RTOG toksisite skalasına göre değerlendirildi. Risk faktörleri RT'ye bağlı (RT alanı, RT tekniği), hastalığa bağlı (Cerrahi tekniği, adjuvan sistemik tedavi ve zamanlaması) ve hastaya bağlı (yaş, sigara öyküsü, şişmanlık) olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Hastaların medyan yaşı 52 (25-78) idi. Yüzyirmiyedi (% 43) grade I, 101 (% 35) grade II, 33 (%11) grade III cilt, 28 (%10) grade I, 39 (%13) grade II akciğer toksisitesi saptandı. Çok değişkenli analizde mammaria interna alanının eklenmesinin 2.07, vücut kütle indeksinin 25 ve üzerinde olmasının 4 kat cilt toksisitesi görülme sıklığını; sigara kullanımının 1.8, kemoterapi uygulanmasının 4.9 kat akciğer toksisitesini arttırdığı gösterildi. Sonuç: Meme kanserinin adjuvan tedavisinde önemli bir yeri olan radyoterapiye bağlı görülen erken dönem cilt ve akciğer toksisitesinde hastaya ve uygulanan tedaviye bağlı faktörler önemli bir yer tutmaktadır. 13
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Aim: Skin and pulmonary toxicities are the most common early side effects of radiotherapy (RT) that is used in the adjuvant setting of breast cancer. The aim of this study is to investigate the acute skin and pulmonary complication rates and the risk factors that influence these rates in patients treated with adjuvant radiotherapy for breast cancer. Material and Method: Between March 1997 and June 2002 the charts of 293 postoperatively irradiated breast cancer patients were examined retrospectively. The skin and pulmonary toxicities observed in the first 6 months were classified according to the RTOG toxicity scale. The risk factors were defined as RT related (RT field, RT technique), disease related (type of surgery, adjuvant systemic therapy and timing) and patient related (age, smoking habit, obesity). Results: The median age was 52 years (range 25-78). One hundred and twenty seven (% 43) grade I, 101 (% 35) grade II, 33 (%11) grade III skin; 28 (%10) grade I, 39 (%13) grade II pulmonary toxicities were observed. The risk of skin toxicity was increased 2.07 times with the addition of internal mammalian region irradiation and 4 times in patients with body mass index of 25 or more. Pulmonary toxicity was increased 1.9 times in patients 55 years and older, 1.8 times with smoking, 4.9 times with the use of chemotherapy in multivariate analyses. Conclusion: Treatment, disease and patient specific factors play an important role in radiation induced skin and pulmonary toxicities in the treatment of breast cancer. *l o