İleri evre testis non-seminomatöz germ hücreli kanserlerinde prognoza etki eden faktörler: MIB-1, HER-2/neu ve vasculer invazyonun prognozla ilişkisi
  1. Tez No: 124447
  2. Yazar: A. SELMİN ATAERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET İleri evre testis germ hücreli kanserlerinde tedaviye rağmen bazı grup hastalar tedaviye yanıtsızlık ve hastalık progresyonu nedeniyle kaybedilmektedir. Bununla ilgili olarak bugüne kadar birçok prognostik faktör araştırılmıştır. Bu prognostik faktörlerden MIB-1 (ki-67) ve HER-2/neu (c-erb-B2) ile ilgili elde edilen çalışma sonuçlan çelişkilidir. Bu amaçla, başlangıç evresi II ve İÜ olan ileri evre testis nonseminomatöz germ hücreli kanser tanılı toplam 58 olgu çalışmaya alındı. Olguların başlangıçtaki serum tümör belirteçleri (AFP, (3HCG) düzeyleri, histopatolojik özellikleri, relaps yerleri, persistan tümör belirteç yüksekliği olup olmaması ve primer tümör yerleşim bölgeleri kaydedildi. Olgular IGCCC (International germ cell cancer consensus) sınıflandırmasına göre sınıflandırıldı. Ayrıca bu olguların retrospektif olarak patolojik blok preparatlarından kesitler alınarak immünhistokimyasal yöntemle MIB-1, HER-2/neu ve vasküler invazyon durumları değerlendirildi. Sonuçlar tek ve çok değişkenli analizler ve sağkalım analizleriyle değerlendirildi. Evre II olguya ait 5 yıllık toplam ve hastalıksız sağkalım oranlan sırasıyla %85 ve %75; evre Di olguya ait oranlar ise sırasıyla %44 ve %28 olarak bulundu. Evre II olguların %25'inde, evre HI olgularım %61'inde relaps gelişti. Tüm olguların %57'si iyi risk, %9'u orta risk ve %27'si kötü risk grubundaydı. Relaps sonrası remisyona girme oram iyi risk grubunda %31, orta risk grubunda %11 ve kötü risk grubunda ise %0 olarak bulundu. Tek değişkenli analizde sağkalım açısından en önemli prognostik faktörler tümör yerleşim yeri, vasküler invazyon varlığı, başlangıç serum AFP düzeyi, yolk sac ve koryokarsinom komponentlerinin varlığı, relaps yeri (akciğer vs akciğer dışı), persistan tümör belirteç yüksekliği olarak bulundu (p: 0.0001, p: 0.0005, p: 0.008, p: 0.0007, p: 0.0034, p: 0.0039, p: 0.0032 ve p < 0.001). Çok değişkenli analizde ise, tümör yerleşim yeri, koryokarsinom komponentinin varlığı ve başlangıç serum AFP düzeyi en anlamlı prognostik faktörler olarak bulundu (p: 0.0017, p: 0.049 ve p: 0.0009). MIB-1 ve HER-2/neu ise prognostik faktör olarak anlamlı bulunmadı. Vasküler invazyon relapsa etki eden prediktif faktör olarak anlamlı bulundu (p: 0.003). Her ne kadar bu çalışmada MIB-1 ve HER-2/neu prognostik olarak anlamlı bulunmamış olsa da, bu konuda başka geniş hasta sayılı çalışmaların sonuçlarının görülmesi gereklidir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY FACTORS AFFECTING PROGNOSIS IN ADVANCED STAGE TESTICULAR NON- SEMINOMATOUS GERM CELL CANCERS: RELATIONSHIP OF MIB-1, HER- 2/neu and VASCULAR INVASION WITH PROGNOSIS In spite of treatment, some group of patients in advanced stage of testicular germ cell cancers die due to unresponsiveness to treatment or disease progression. For this reason, many prognostic factors have been investigated until today. Results apropos MIB-1 (ki-67) and HER-2/neu (c-erb-B2), two of these investigating prognostic factors are still conflicting. For this purpose, 58 cases with advanced stage (stage II and İÜ) testicular nonseminomatous germ cell cancers were enrolled in the study. Initial serum tumor marker levels (AFP, PHCG), histopathological properties, relapse sites, persistent tumor marker elevation and primary tumor sites were noted. Cases were classified according to IGCCC (International germ cell consensus). Cross sections were obtained retrospectively from tissue blocks and MIB-1, HER-2/neu and vascular invasion were also evaluated by immunohistochemical method. Results were analysed with uni and multivariate analysis and for survival. 5 years overall and disease-free survival rates were 85% and 75% respectively in stage II; 44% and 28% respectively in stage III cases. Relapse has occured in 25% of those with stage II and 61% of stage IE. 57% of all cases were classified in good risk, 9% in intermediate risk and 27% in poor risk group. 31% in good, 1 1% in intermediate and 0% in poor risk groups have achieved remission after relapse. Most important prognostic factors were found tumor site, vascular invasion, initial serum AFP level, existance of yolk sac and choriocarcinoma components, relapse sites (lung vs other than lung), persistent tumor marker elevation in univariate analysis (p: 0.0001, p: 0.0005, p: 0.008, p: 0.0007, p: 0.0034, p: 0.0039, p: 0.0032, and p < 0.001). Tumor site, choriocarcinoma component and initial serum AFP level were found most expressive prognostic factors in multivariate analysis (p: 0.0017, p: 0.049 and p: 0.Û009). MIB-1 and HER-2/neu were not found prognosticator for survival neither for relapse. Vascular invasion was found significant as predictive factor affecting relapse (p: 0.003). Although MIB-1 and HER-2/neu were not found significant as prognostic factors in this study, results of other wide series must be seen. 40