Meme kanseri nedeniyle 3 boyutlu planlama ile postoperatif radyoterapi uygulanan hastaların retrospektif olarak kardiak parametrelerinin volümetrik değerlendirilmesi
Volumetric assessment of cardiac parameters at breast cancer patients who received postoperative radiotherapy
  1. Tez No: 337783
  2. Yazar: AYÇA İRİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ŞENEL BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Modern onkolojide tedavi yöntemlerindeki gelişmeler beklenen sağkalımın uzamasına neden olmuştur. Uzun yaşayan kanser hastalarının tedavilere bağlı toksisitenin de üzerinde durulmakta ve azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır.Bu nedenle 2009 Aralık ve 2010 Eylül tarihleri arasında 3 boyutlu konformal radyoterapi tekniği ile postoperatif radyoterapi uygulanan 100 meme kanserli hastanın retrospektif olarak kardiak parametrelerinin volümetrik değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar MI'lı, MI'sız supraklavikular ve aksilla ışınlanan, sağ ve sol memeler olarak 4 gruba ayrılmıştır.Meme ve GD'na 50 Gy/günde 2Gy'den,tümör lojuna 16 Gy ek doz, PL ve MI'ya 46 Gy/günde 2 Gy'den olacak şekilde dozlar ayarlandı. Her hasta için kalp ve koroner arterlerin doz volüm histogramlarına bakılarak minimum, maksimum, mean değerleri ve kalp için 20 Gy alan kalp volümü (V20) hesaplandı.Sol meme kanserli hastalarda kalp tanjansiyel alana yakın olduğundan ortalama kalp dozu 2,4 Gy, sağ meme kanserli hastalarda ise 0,7 Gy olarak bulunmuştur. Çalısmamızda sol meme kanserli hastalarda MI alan içi olanlarda LAD dozu 8 Gy iken MI alınmayanlarda 4.6 Gy idi. (p=0.001). Mamaria interna lenf bölgesinin lokalizasyonu, kalbe yakın olması nedeniyle özellikle sol taraf ışınlamalarda kalp mean 3 Gy, sağ taraf ışınlamalarında ise 0,8 Gy saptanmıştır.Günlük pratikte solda kalp ortalama dozun 5 Gy, sağda ise 3 Gy'i geçmemesine dikkat edilmektedir. Çalışmamızda kalp ortalama dozu solda 3 Gy, sağda 0,8 Gy bulunmuştur. Bununla birlikte başta koroner arterler olmak üzere kalbe ait alt yapıların morbidite ve mortalite açısından ne doz alması gerektiği bilinmemektedir. Geç yan etkilerin dekad(lar) sonra görüldüğü düşünüldüğünde dozimetrik analiz niteliğindeki bu çalısmamız uzun süreli klinik gözlemler sonucunda elde edilecek verilerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
New approaches and developments of treatment methods in modern oncology have led to prolongation of survival.For this purpose, 100 breast cancer patients who received postoperative radiotherapy with 3D conformal radiotherapy technique were evaluated retrospectively for volumetric assessment of cardiac parameters in Dec. 2009 to Sep. 2010. Patients were divided into 4 groups as with and without MI supraclavicular and axillar right and left breast.Doses were adjusted as 2 Gy to breast and chest- wall totally 50 Gy, 2 Gy to PL and MI totally 46 Gy and 16 Gy additional dose to tumor. Dose-volume histograms for the heart and coronary arteries were generated as minimum, maximum and mean value furthermore 20 Gy area heart volume has calculated.Since position of the heart is close to tangential area, left breast cancer dose is assessed as 2.4 Gy and right breast cancer dose is assessed as 0.7 Gy. In our study LAD dose is 8 Gy for MI received and 4.6 Gy for not received left breast cancer patients. Because of the close localization of MI lymph node to heart, heart radiation dose is 3 Gy in left side and 0.8 Gy in right side radiation.Heart mean value must not exceed 5 Gy in left and 3 Gy in right. In our study heart mean value is found as 3 Gy in left and 0.8 Gy in right. For now what dose has to be given to coroner arteries and subordinates of heart is not certain.