Diyabetes mellitusta nöropati: tipleri, sıklığı, çeşitli etmenlerle ilişkisi
Neuropathy in diabetes mellitus: types, frequency and relation with various factors
- Tez No: 124467
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Diyabetik olgularda nöropati sıklığını ve çeişitli nöropatiye yol açabilecek etmenlere ilişkisinin incelendiği bu çalışmaya 20001-2003 yıllan arasında hastanemiz Nöroloji polikliniklerine çeşitli yakınmalarla başvuran 54'ü kadın, 52'si erkek ortalama yaşı 61,23 + 13,48 yıl olan 106 olgu alınmıştır. Tüm olgulardan ayrıntılı anamnez alınarak nörolojik muayeneleri yapılmış ve NSS, NIS ile klinik nöropati evreleme testleri yapılmıştır. Biyokimyasal incelemelerinde AKŞ, HbAlC, kolesterol ve fraksiyonları, trigliserid, ürik asid, vitamin B 12 düzeyleri saptanmıştır. Nöropati tanısı için her olguda kliniğimiz nörofizyoloji laboratuarında kullanılan standart sinir iletim çalışmaları ile F yanıtlar ve sempatik deri yanıtlan çalışması gerçekleştirilmiştir. Nöropati tanısı almış olan ve nöropatisi olmayan olgular arasındaki farklılıklar ve çeşitli etmenlerle ilişki ile, ayrıca nöropati grubu içinde diyabet süre ve tipi ile cins farklılıkları da araştırılmıştır. Çalışmamızda nöropati oranı % 74.5 olarak bulunmuştur ve bunların %52.6'sında çeşitli tipte polinöropati, % 36.8' sında ise Karpal Tünel Sendromu saptanmıştır. Diğer olgular diğer sinir tuzak nöropatileri ile mononöritis multipleks olarak sınıflandırılmıştır. Elektrofizyolojik incelemeler arasında sempatik deri yanıtlan anormalite oranı ( %19.7 ) olarak saptanmış, bu anormalite oranının otonomik bulgulara görece belirgin yada hiç olmadığı hasta grubunun inelemeye alınmasından kaynaklandığı kanıısna varılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında nöropatik grupta diyabet süresi olmayanlara göre anlamlı uzun bulunurken, AKŞ, HbAlC ve LDL kolesterol değerlerinin yüksekliği ile de anlamlı ilişki kurulmuştur. Erkeklerde kadınlara oranla HDL kolesterol değeri anlamlı düşük ve nöropati yakınma süresi kadınlara göre anlamlı kısa bulunmuş, diğer alt grup karşılaştırmalarında gerek biyokimyasal veriler gerekse diyabet özellikleri yönünden anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Olgulara klinik değerlendirmesinde kullanılan NSS, NIS ve evreleme formları ile nöropati varlığı arasında anlamlı ilişki saptanırken, nöropatisi olan olgulara evre 1-2 de yer aldıkları ve bunlarla klinik sorgu-tanı formları arasında sıkı ilişki olduğu dikkati çekmiştir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY NEUROPATHY IN DIABETES MELLITUS: ITS TYPES, ITS FREQUENCY AND ITS RELATION WITH VARIOUS FACTORS In this study to investigate the frequency of neuropathy in diabetic cases and which evaluates the relation of this frequency with the various factors that may cause it; 106 cases were entered. These 106 cases were patients from the neurolgy policlinics of our hospital with various complaints, 54 were female and 52 were male with an average age of 61.23+13.48. A detailed history was taken from all cases, their neurological examination was made NSS, NIS and clinical neuropathy grading was made. Of biochemical investigations, FBS, HbAlC, cholesterol fractions, trigylceride, uric acid and Vit B12 levels were evaluated. For the diagnosis of neuropathy, the standard nerve conduction studies used in our neurophysiology laboratory and F responses plus sympathic skin responses were made. The various differences betweeen cases with a diagnosis of neuropathy and those without, the relations between various factors, the duration of the diabetes, type and sex was studied. In our study the ratio of neuropathy was found to be 74.5%. 52.6% had polyneuropathy, 36.8% had CTS. Other cases had other entrapment neuropathies and/or mononeuritis multiplex. The abnormality ratio of sympathetic skin responses was found to be 19.7%. When the data is analysed, it can be seen that the neuropathy group has a longer duration of the disease. A correlation between FBS, HbAlC and LDL cholesterol. Levels and neuropathy was shown. In males the HDL cholesterol levels were significantly lowerand the duration of neuropathic complaints was significantly shorter. Other parameters were not found to be different. NSS, NIS and grading forms used to evaluate the clinical evaluations of the cases and the presence of neuropathy were found to have a statistically significant relationship. The neuropathy cases were mostly in grade 1-2. 64