İskeminin erken döneminde yer alan moleküler mekanizmalar
Early molecular mechanisms in cerebral ischemia
- Tez No: 124466
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DALKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kılınç Münire, İskeminin erken döneminde yer alan moleküler mekanizmalar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Temel Nörolojik Bilimler (Neuroscience) Programı Doktora Tezi, Ankara, 2003. Beyin enfarktı önceleri koagülasyon nekrozunun klasik bir örneği olarak kabul edilirdi. Geçtiğimiz on yılda, protein sentez inhibisyonu ile iskemik beyin hasarında bir azalma olduğunun gösterilmesi, bu görüşte değişiklikler olmasına yol açmış ve takiben iskemik hücre ölümünde apopitototik mekanizmaların rolünü destekleyecek bir çok veri elde edilmiştir. Ancak elektron mikroskopik çalışmalar, iskemik nöronal ölümün, aslında apopitotik veya nekrotik değişikliklerin ayrı ayrı değil bir arada geliştiği bir süreç olduğunu düşündürmektedir. Şimdiye kadar, iskemi sonrası apopitotik mekanizmaların aktive olduğunu gösteren bir çok immünhistokimyasal ve enzim aktivite çalışması yapılmış olmasına karşın bu deneysel çalışmalarda, apopitotik süreçle beraber nekrotik sürecin de aynı hücrede eş zamanlı olarak aktive olup olmadığım gösterebilecek in vivo yöntemler kullanılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada, geçici fokal serebral iskemi sonrası (bir saat iskemi, 1, 4 ve 12 saat reperfüzyon), in vivo ortamda, apopitozun biyokimyasal belirleyicilerinden biri olarak kabul edilen kaspaz 3 aktivasyonu (kaspaz 3p20 immünreaktivitesi) ile nekrotik sürecin tetiklendiğini gösteren lizozomal proteaz (katepsin B degranülasyonu) aktivasyonu, birlikte incelendi. Apopitozun ekstrinsik ve intrinsik yollarının birlikteliğini incelemek için, mitokondriyadan salıverilen sitokrom c'yi gösteren ve Bid' in aktif formunu işaretleyen (güdük Bid) iki antikor daha kullanıldı. Çalışmada ayrıca kortikostriatal bölgede NMDA mikroenjeksiyonu ile geliştirilen eksitotoksik hasar sürecinde, apopitotik ve nekrotik yolların birlikteliği araştırıldı. İmmünhistokimyasal çalışmalar sonucunda, iskemi sonrası lizozomdan salman katepsin B'nin, hem aktif kaspaz-3 ile hem de apopitozun daha erken basamaklarında yer alan Bid aktivasyonu ve sitokrom c salıverilmesi ile birliktelik (kolokalizasyon) gösterdiği gözlendi. Bu bulgular, iskemik hasarın erken dönemlerinden itibaren apopitoz ve nekrozun, bağımsız süreçler şeklinde ilerlemekten ziyade, birbiriyle yakın etkileşim içerisinde geliştiğini düşündürmektedir. NMDA eksitotoksisitesinde, iskemide olduğu gibi lezyonun merkezinde yer alan nöronlarda, katepsin BVI degranülasyonu ile kaspaz-3 aktivitesinin eş zamanlı olarak ortaya çıktığının gösterilmesi, eksitotoksik hasarda da, nekrotik ve apopitotik süreçler arasında bir etkileşim olduğunu düşündürmektedir. Sonuç olarak bu çalışma ile literatürde ilk kez, in vivo ortamda, iskemik ve eksitotoksik hasarlanma süreçleri esnasında, aynı nöron içerisinde, apopitoz ve nekrozun karma biyokimyasal özelliklerinin bir arada ortaya çıktığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Kılınç Münire, Early Molecular mechanisms in cerebral ischemia, Hacettepe University, Health Sciences Institute, PhD Thesis in Neuroscience, Ankara, 2003. Brain infarction was once considered as a classical example of coagulation necrosis. However, inhibition of protein synthesis was shown to decrease ischemic neuronal damage, challenging this concept. In the last decade, considerable amount of data were gathered supporting the role of apoptosis in ischemic neuronal death. On the other hand, electron microscopic studies show that ischemic neurons display apoptotic as well as necrotic ultrastructural changes together. Several immunohistochemical and enzyme activity studies demonstrating the presence of apoptotic and necrotic mechanisms taking place after ischemia, have been published. However, no study examining whether apoptotic and necrotic processes are actived simultaneously in the same cell or not, has been performed up to now. Therefore, in this study, in vivo caspase activation (caspase 3p20 immunreactivity), a marker of apoptosis, and lysosomal protease activation (cathepsin B degranulation), a marker of necrotic cell death, were evaluated in a mouse model of transient focal cerebral ischemia (one hour of ishemia and 1, 4, and 12 hours of reperfusion). Further more, co-activation of these two processes together with the extrinsic (appearance of truncated Bid), and intrinsic (release of cytochrom c from mitochondria) pathways of apoptosis were also studied. We found that cathepsin B release from lysosomes were colocalized in neurons with active caspase-3 as well as with truncated Bid and cytocrome c release, soon after reperfusion. These findings suggest that apoptosis and necrosis are simultaneously activated in the same cell starting from the early stages of ischemic injury. In this study, the coexistence of apoptotic and necrotic processes after NMDA-induced excitotoxic injury was also evaluated. NMDA excitotoxicity induced cathepsin B degranulation along with caspase-3 activation in neurons, similar to ischemic lesions. In conclusion, we have demonstrated for the first time that, under in vivo conditions, the biochemical features of apoptosis and necrosis are activated in the same neuron, at the same time after ischemic and excitotoic injury.