Obstetrik brakial pleksus yaralanmalarında prognoz
Prognosis in obstetrical brachial plexus injuries
- Tez No: 124470
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı polikliniğinde Mayıs 2002 - Mayıs 2003 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın amacı; cerrahi tedavi görmüş doğumsal brakial pleksus yaralanmalı bebeklerin prognozlarını belirleyerek erken tahminlerin yapılabilmesini sağlamak ve tedavinin etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmaya yetersiz iyileşme gösteren (biseps kas fonksiyonunu yerçekimine karşı gerçekleştiremeyen, el fonksiyonları yetersiz ), 12 doğumsal brakial pleksus yaralanmalı hasta (11 total, 1 C5-6-7 tutulumlu) dahil edildi. Cerrahi tedavi uygulanan hastalar 3 aylık aralar ile kas testi ve antropometrik ölçüm yapılarak değerlendirildi. Gerekli görülen zamanlarda laboratuar tetkikleri tekrar edildi. Böylelikle cerrahi tedavi sonrası bir yıllık prognozları belirlendi. Bir yıl sonunda kesitsel olarak oluşturulan benzer yaş ve tutulumlu 13 brakial pleksus yaralanmalı bebek bir kez olmak üzere değerlendirilerek, klinik bulguları hasta grup ile karşılaştırıldı, istatistikler SPSS 10.0 ile Windows ortamında yapıldı. Çalışmamızda cerrahi tedavi gören ve görmeyen bebeklerin uzunluk ve çevre ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Çalışma grubunun cerrahi öncesi ve sonrası omuz fleksiyon hareketinde 9 ve 12. ayda, omuz internal rotasyon hareketinde 6. ve 9. aylarda ve dirsek fleksiyon hareketinde 6, 9, 12. aylarda kas değerlerinde artış bulunurken, omuz abduksiyon, adduksiyon ve eksternal rotasyon, önkol pronasyon, supinasyon, el bileği fleksiyon, ekstansiyon, başparmak ve parmak fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinde cerrahi öncesi ve sonrası değerler arasında fark bulunmadı. Çalışma grubu ile kontrol grubunun kas değerleri karşılaştırıldığında ise çalışma grubunun pronasyon, parmak fleksiyon ve ekstansiyon, başparmak fleksiyon ve ekstansiyon kas değerlerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulundu. Bizim çalışmamızda takip süremiz kısa olduğu için, takip süresi uzadıkça kas fonksiyonlarındaki gelişmelerin daha fazla olacağını düşünmekteyiz. 56Sonuç olarak doğumsal brakial pleksus yaralanmalarında erken dönemde cerrahiye aday vakalar doğru seçildiğinde, yetersiz iyileşme gösteren bebeklerde cerrahi tedavinin iyileşme üzerinde olumlu etkileri olduğunu düşünmekteyiz. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Child Neurology and Istanbul University, Child Health Institute between May 2002 - May 2003. The aim of the study was to determine postoperative prognosis of babies with brachial plexus injury and to evaluate the efficacy of treatment besides early estimations. Twelve patients with brachial plexus injury (1 1 total and one with C5-6-7 involvement) and with poor improvement (failure in biceps muscle function against gravity, ineffective hand function) were included to the study. All patients were evaluated by muscle test and anthropometric measurements after surgery with three month intervals for one year. Laboratory tests were also included. Prognosis for postoperative one year was determined. At the end of this period, a cross sectional control group (n=13) with the same age and involvement evaluated and compared with the patient group. Statistical analysis was done by using SPSS 10.0 for Windows. We failed to find any significant difference between control group and the patient group in terms of length and circumference measurements. Patient group showed increased shoulder flexion at 9th and 12th months, increased shoulder internal rotation at 6th and 9th months and increased elbow flexion at 6, 9, and 12th months after surgery at muscle testing whereas shoulder abduction, adduction, external rotation, forearm pronation, supination, wrist flexion, extension, thumb and finger flexion and extension showed no change after surgery. In comparisons of muscle tests results between control group and the patient group, pronation, finger flexion and extension, thumb flexion and extension levels were higher in patient group. We suggest that longer observation periods would result with better muscle function results. In conclusion, we suggest that surgical treatment have beneficial effects on brachial plexus injury when performed during early periods of the disease. 58