Obstetrik brakial pleksus yaralanmaları ve rehabilitasyonu
Obstetrical brachial plexus injuries and rehabilitation
  1. Tez No: 91833
  2. Yazar: NAZAN TUĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Tugay N., Obstetrik brakial pleksus yaralanmaları ve rehabilitasyonu, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2000.Obstetrik brakial pleksus (OBP) yaralanması olan çocuklarda rehabilitasyonun etkinliğini araştırmak, meydana gelen motor ve fonksiyonel gelişmeleri fizyoterapi yöntemleriyle takip edip, elde edilen verileri istatistiksel yöntemlerle değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışma, yaşları 0-12 ay arasında değişen 60 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgular yaşamlarının ilk bir yılı boyunca, her ay düzenli olarak ev programıyla takip edilmiştir. Doğumdan hemen sonra başvuruda bulunan olguların kollarının 3 hafta boyunca nötral pozisyonda desteklenmesinin ardından, pasif, aktif yardımlı ve aktif eklem hareketlerini içeren bir tedavi programı uygulanmıştır. Olgular ayrıca başvuruda bulundukları aylar göz önünde bulundurularak erken ve geç olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. OBP yaralanmalarının risk faktörleri, progresyonu ve şiddeti etkileyen faktörler, aktif eklem hareketlerinde oluşan değişiklikler, fonksiyonel gelişmeler, duyudaki değişiklikler değerlendirilmiş, ayrıca antropometrik ölçümler yapılmıştır. Bir yılın sonunda, olguların 22'sinin (%36.6) spontan olarak iyileştiği, 17'sinin (%28.7) cerrahiye gittiği, 21'inin de (%35) hala takipte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Tugay N., Obstetrical brachial plexus injuries and rehabilitation, Hacettepe University Institute of Medical Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Doctoral Thesis, Ankara 2000. This study is conducted to investigate the effectiveness of rehabilitation on children with obstetrical brachial plexus (OBP) palsy. Motor and functional improvements were evaluated with appropriate physiotherapy methods. The study was conducted on children between 0-12 months. All the cases were followed during the first year of their lives regularly with home program. Families who were referred immediately after birth were advised to support the child's paralyzed arm in neutral position for 3 weeks and after this period according to the physiotherapy evaluation results of the movements of the arm passive, active assisted or active range of motion (ROM) exercises were recommended. Cases were allocated to either early or late treatment groups according to their referral time. Risk factors effecting the progress and intensity, changes in active ROM, functional improvements and changes in sense were evaluated and also anthropometric measurements were performed. Motor improvements were evaluated with“Active Movement Scale”and functional progress were evaluated with“Physical Ability Chart”. At the end of one year, 22 subjects (%36.66) recovered completely, 17 subjects (%28.66) underwent to surgery and 21 subjects (%35) are still being followed. In aspect of recovery, no significant difference was found between the early and late referral groups (p>0.05).