Obstetrik brakial pleksus yaralanmasında zorunlu kullanım hareket terapisinin etkileri
The effects of constraint induced movement therapy in obstetric brachial plexus injury
  1. Tez No: 316803
  2. Yazar: BEYHAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETObstetrik brakial pleksus paralizisinde (OBPP) gelişen üst ekstremite (ÜE) fonksiyonundaki kısıtlılık çocuğun günlük yaşam aktivitelerine ve toplumsal faaliyetlere katılımını sınırlamaktadır. Tedavide ÜE'nin rehabilitasyonu önemlidir. Zorunlu kullanım hareket terapisi (ZKHT) nörolojik disfonksiyonu olan hastalarda üst ekstremite fonksiyonunu iyileştirmede ümit verici rehabilitasyon tedavilerinden biridir. Bu tek kör randomize kontrollü klinik çalışmaya kronik üst ve orta trunkus tutulumlu OBPP tanılı 4-9 yaşları arasında 39 çocuk dahil edildi. Hastalar modifiye ZKHT (n=13) ve kontrol grubu (n=26) olarak iki gruba randomize edildi. Her iki gruptaki hastalara 14 gün boyunca 1 saat klasik rehabilitasyon tedavisi verildi. ZKHT hastalarına ek olarak klinikte yatış yapılarak sağlam ÜE'lerine 14 gün boyunca günde 6 saat istirahat ortezi ile kısıtlama ve günde 1 saat etkilenmiş ÜE'lerine yoğun egzersiz programı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1., 30., 90. günlerde değerlendirildi. Değerlendirmelerde her iki grupta da omuz, dirsek, el bilek eklem hareket açıklıkları (EHA) ölçümleri yapıldı ve aktif hareket skalası, kutu blok testi (KBT), dokuz delikli tahta testi, mallet sınıflandırma sistemi, constant murley skoru, ÜE fonksiyonel değerlendirme ölçeği kullanıldı. ZKHT grubunda ek olarak Jebsen Taylor el fonksiyon testi ile ölçüm yapıldı. Modifiye ZKHT OBPP tanılı çocuklarda özellikle ön kol supinasyonu ve dirsek fleksiyonu olmak üzere ÜE EHA, supinasyon hareketi, kaba motor beceri, el kavrama kuvveti ve elin fonksiyonel kullanımında artış sağlamaktadır ve bu sebeple rutin rehabilitasyon sürecinde uygulanması faydalı olabilir.ANAHTAR SÖZCÜKLER, Obstetrik brakial pleksus paralizisi, zorunlu kullanım hareket terapisi, üst ekstremite, supinasyon, fonksiyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFunctional limitation of upper extremity (UE) occured in obstetrical brachial plexus paralysis (OBPP) restricts the child's participation in daily living and social activities. İn treatment, rehabilitation of the UE is important. Constraint induced movement therapy (CIMT) is one of the promising rehabilitation intervention for improving the function of the upper extremity in patients with neurological dysfunction. Thirty nine children between the 4-9 years of age with a diagnosis of chronic upper and middle trunk involved OBPP were included in this single-blind randomized controlled clinical trial. Patients were randomized into two groups as modified CIMT (n = 13) and control group (n = 26). Classic rehabilitation was applied to patients in both groups 1 hour per day throughout 14 days. At the time of hospitalization along consecutive 14 day, the unaffected extremities of CIMT patients were restricted with resting orthosis 6 hours per day and intensive exercise program was applied to their affected extremities 1 hour per day. Patients were assesed pretreatment and postreatment at first, thirtieth, ninetieth days. For evaluation in both groups shoulder, elbow, wrist joint range of motion (ROM) measurements, active movement scale, box and block test, nine hole peg test, mallet classification system, constant murley score, upper limb functional assessment scalewas used. CIMT group was also evaluated with Jebsen Taylor hand function test. Modified CIMT in OBPP patients provides rise at UE ROM especially at forearm supination and elbow flexion angles, supination movement, gross motor function, hand grip strength and functional usage of hand. Therefore, implementation of CIMT in routine rehabilitation process may be helpful.KEY WORDS, Obstetrical brachial plexus paralysis, constraint induced movementtherapy, upper extremity, supination, function