Troid hastalıklarında median SUP ve göz kırpma refleksi
Median SEP and blink reflex in thyroid patients
- Tez No: 124473
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Tiroid hormonlarının disfonksiyonu santral ve periferik sinir sisteminde bozukluğa yolaçmaktadır. Çalışmamızdaki amaç, hiper ya da hipotiroidi tanısı alan hastalarda elektrofizyolojik inceleme ile sinir sistemine ait disfonksiyonu ortaya çıkarmaktır.Bu amaçla seçilen hastalarda semptom ya da bulgu olarak nörolojik disfonksiyon varolup-olmaması dikkate alınmadı.Ayrıca bu hastalarda tiroid disfonksiyonu dışında santral ve periferik sinir sistemini etkileyebilecek diğer patolojilerin olmamasına özen gösterildi. Hastalarımızda median sinir uyarımlı somatosensoryel uyandırılmış potansiyeller (SUP) ve göz kırpma refleksi çalışılarak kontrol grubuyla karşılaştırıldı.Böylece SUP ile periferik sinir-spinal kord -beyin sapı-korteks boyunca;göz kırpma refleksi ile periferik sinir -beyin sapı boyunca iletim incelendi. Median uyarımlı SUP, 21 hipertiroidi ve 19 hipotiroidi hastası olmak üzere toplam 40 hastada yapıldı. SUP incelemesinde ;Erb noktası ( Epi-Epc) kaydı ile N9, servikal (CV5-Ac) kayıt ile Nl 1, N13, skalp -nonsefalik referans (Pc-Epc) kaydı ile P9, Pl 1 ve P14, skalp (Pc- Fz) kaydı ile N20, P25 dalgalan elde edildi.Bu dalgaların latansları ve N9-N20, N9-N13, N13-N20 ve P14- N20 interpik latansları değerlendirildi.21 hipertiroidi ve 19 hipotiroidi hastası 26 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Hipertiroidi grubunda N20 latansının kontrol grubuna göre daha uzun olduğu bulundu ve bu istatistiksel olarak da anlamlı idi.Hipotiroidi grubu ve kontrol grubunun N9, Nl 1, N13,P9, Pl 1, P14,N20 ve P25 latansları; ve N9-N20, N9-N13, N13-N20 ve P14- N20 interpik latansları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Göz kırpma refleksi çalışması ise 40 hastanın 28'sinde (14 hiper, 14 hipotiroidi) yapıldı. Hasta ve kontrol (25 kişi) grubunda sağ-sol ayırımı yapmadan total olarak Rl, R2,KR2 (karşı R2) latans ve süreleri karşılaştırdığında ise hipertiroidi grubunda R2 ve KR2 süresinin daha kısa olduğu bulundu ve bu istatistiksel olarak da anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MEDIAN SEP AND BLINK REFLEX IN THYROID PATIENTS Dysfunction of thyroid hormones cause disorders in the central and peripheral nervous systems. In our study our aim was to investigate the dysfunction in the nervous system of patients with hyperthyroidism and hypothyroidism. We ignored in whether the presence and the absence of symptoms or signs of neurological dysfunctions in our patients. On the other hand we excluded patients who have additional pathologies which may effect the peripheral and the central nervous systems. We studied median nerve Somatosensory Evoked Potential (SEP) and blink reflex in our patients and compared our results with the results of the control group. So we investigated conduction the along the peripheral nerve- spinal cord- brain stem- cortex axis via SEP and along the peripheral nerve -brain stem axis via blink reflex. Median SEP was performed in 40 patients (21 with hyperthyroidism and 19 with hypothyroidism). In the SEP study we picked up N9 via the Erb point (Epi-Epc) recordings, Nil, N13 via the cervical recordings (CV5-Ac), P9, PI 1, P14 via the scalp-noncephalic reference recordings (Pc-Epc), N20, P25 waves via the scalp recordings (Pc-Fz). We evaluated the latencies of these waves and the N9-N20, N9-N13, N13-N20 and P14-N20 interpeak latencies. We compared the results of the 2 1 patients with hyperthyroidism and 1 9 patients with hypothyroidism with the results of the control group (26 healthy volunteers). We found that the N20 latency was longer in the group of patients with hyperthyroidism than in the control group and the difference was statistically significant. There were not any statistically significant differences between the N9, Nil, N13, P9, Pil, P14, N20 and P25 latencies and the N9-N20, N9-N13, N13-N20 and P14-N20 interpeak latencies of the patients with hypothyroidism and of controls. We performed the blink reflex study in 28 of 40 patients (14 patients with hyperthyrodism and 14 patients with hypothyroidism). By the total comparison (without right side- left side differentiation) of the R1,R2, CR2 (contralateral R2) latencies and durations of the patients and controls we found that the R2 and CR2 duration was shorter in the group of patients with hyperthyrodism. This difference was statistically significant.