Tarsal tunel sendromlu hastalarda elektrofizyolojik yöntemlerin karşılaştırılması
The comparison of electrophysiological methods in patients with tarsal tunnel syndrome
- Tez No: 124474
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Tarsal tünel sendromu ayak bileğinde veya distalinde tibial sinir ve dallarının basıya uğramasıdır. Tarsal tünel sendromlu hastalar sıklıkla mediyal malleol arkasında, bazen ayak tabanına doğru yayılan bir ağrı tarif ederler. Ağrı sıklıkla yanma, batma, karıncalanma şeklindedir. Muayenede mediyal ve lateral plantar sinir dermatomunda parestezik bulgular tespit edilir. Eğer eşlik eden bir polinöropati yoksa ayak dorsumu normaldir. En belirgin bulgu posterior tibial sinire ait pozitif Tinnel işaretidir. Çalışma grubunda 20 hastanın 24 ekstremitesi, kontrol grubunda ise 14 hastanın 21 ekstremitesi incelendi. Çalışma grubundaki 20 hastadan 10'unun 11 ekstremitesine de yakın sinir iğne tekniği kullanılarak tetkik yapıldı. Elektro fizyolojik inceleme olarak posterior tibial, peroneal sinirlerde motor ileti çalışması yapıldı. Posterior tibial sinir malleol altı, malleol üstü ve popliteal fossadan uyarıldı. Miks iletim çalışması için mediyal plantar ve lateral plantar sinirler iç malleolün hemen altından uyarıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tarsal tunnel syndrome is considered to be a compressive neuropathy of posterior tibial nerve and its branches at the level of the ankle or distally. Patients with tarsal tunnel syndrome usually describe pain behind the medial malleolus paresthetic findings cofined to medial and lateral plantar nerves. The dorsum of the foot should be normal unless a polyneuropathy is present coincidentally. The most common finding is a positive Tinnel sign over the tibial nerve at the ankle. In study group 24 extremities of 20 patients were examined. We stimulated 21 extremities in control group. In 11 extremities of 10 patients out of 20 were studied by using near nerve needle technique.. Motor and mixed nerve conduction studies were performed for posterior tibial, peroneal, sural, medial plantar and lateral plantar nerves. To perform motor nerve conduction study of posterior tibial nerve, it was stimulated from three points; below and above of medial malleolus that the distance between them was kept constant at 10 cm and popliteal fossa. Medial plantar and lateral plantar nerves were stimulated just behind the medial malleolus.