Amblem ve logolarda markaya ve ürüne göre renk kullanımının incelenmesi
The study of the use of colors in emblem and logo according to brands and products
- Tez No: 619154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada iyi bir amblem ve logonun özelliklerinin ne olduğu açıklanmış, etkili bir amblem ve logo oluşturma sürecinde rengin önemi vurgulanmıştır. Bu çerçevede, dünyaca ünlü bazı markaların amblem ve logoları incelenmiş ve onlarda kullanılan renk, renkle verilmek istenen mesaj ve bütün bunların ürün satışına ve marka bilinirliğine olan katkısı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the elements of a good emblem and logo are explained, the importance of 'color'in the process of creating a successful emblem and logo is emphasized. In this framework, the logos and emblems of some of the world famous brands have been analyzed, the colors used in them and the message aimed to be conveyed by them, and the contributions of all these things to product sales and brand recognition have been discussed.