Grafik ve fotoğraf alanı öğrencilerinin amblem oluşturmada monogramı etkin olarak kullanım durumlarının incelenmesi
Investigation of graphic and photo students' use of monogram effectively in creating emblem
- Tez No: 821372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, Bilgisayarda Grafik Tasarım dersini almakta olan öğrencilerin amblem oluşturmada monogramı etkin kullanım durumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu temel amaçla öğrencilerin monogram uygulamasıyla kurum harflerini kuruma uygun geometrik ve resimsel formlar ile etkin kullanıp amblem oluşturmaları sağlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden kontrol gruplu ön test son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bilgisayarda Grafik Tasarım dersini almakta olan deney grubu 18, kontrol grubu 13 olacak şekilde iki gruptan oluşan 31 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubu gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına araştırmacının hazırladığı“Monogramla Tasarlanmış Amblem Uygulama Sınavı”ön test-son test olarak uygulanmıştır. Beceri testi sadece harflerle amblem, harfler ve geometrik formla amblem, harfler ve resimsel formla amblem olarak üç aşamadan oluşmuştur. Ön test verilerine göre deney ve kontrol grubu olarak belirlenen çalışma gruplarının birbirine yakın aritmetik ortalamaya sahip olmalarından dolayı öğrencilerde değişiklik yapılmamıştır. Ön test yapıldıktan sonra araştırma kapsamında araştırmacının hazırladığı“Monogram Uygulamasıyla Amblem Tasarımı Programı”deney grubuna yine araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise alan öğretmenleri tarafından uygulanmakta olan resmi öğretim programına devam edilmiştir. Kontrol grubunun derslerine araştırmacı hiçbir müdahalede bulunmamıştır. Resmi öğretim ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Monogram Uygulamasıyla Amblem Tasarımı Programı”bittikten sonra“Monogramla Tasarlanmış Amblem Uygulama Sınavı”son testi deney ve kontrol grubuna yapılmıştır. Ön test ve son test değerlendirilirken harf tasarımı kriteri içinde öğrencinin; harfleri bütünleştirmesine, estetik çizmesine ve okunuşa, tipografik düzende; harf arası boşluklara ve harf kalınlığına, firmaya uygun amblem tasarımında; amblemin firmayı yansıtmasına ve firmanın baş harflerinin uygun kullanılmasına, özgünlükte; sıradan olmayan ve dikkat çeken tasarım yapılmasına, temizlik-sürede de; uygulamanın temiz ve sınav süresi içinde teslim edilmesine bakılmıştır. Araştırmacı tarafından sınavların değerlendirmesi yapılmıştır. Ancak daha tarafsız bir değerlendirme için öğrencilerinin dersine girmeyen bir alan uzmanı tarafından yapılan değerlendirmenin verilerinin analiz sonuçları kullanılmıştır. Verilerin analizinde, grupların kendi içerisinde ön test-son test arasında anlamlı bir fark meydana gelip gelmediğini belirlemek amacıyla ilişkili örneklemler t-Testi; gruplar arasında anlamlı bir fark meydana gelip gelmediğini belirlemek amacıyla ise ilişkisiz örneklemler t-Testinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında Monogramla Tasarlanmış Amblem Uygulama Sınavının verileri üzerinde gerçekleştirilen ilişkili örneklemler t-testi sonuçlarına göre kontrol grubunun ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken deney grubunun ön test-son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark görülmektedir. İlişkisiz örneklemler t-testi sonuçları incelendiğinde ise ön test puanlarında deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmazken son test puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmektedir. Aritmetik ortalamaları ön test sonucunda birbirine yakınken, son test sonunda deney grubu lehine bir fark oluşmuştur. Bu durum deney grubunun amblem oluşturmada monogramı etkin kullanmalarının amblem tasarımında başarılarını arttırmada önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effective use of monogram in creating emblems of students who are taking Computer Graphic Design course. For this basic purpose, students were enabled to use the letters of the institution effectively with geometric and pictorial forms suitable for the institution and create emblems with the monogram application. A control group pretest posttest experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consisted of 31 students, 18 in the experimental group and 13 in the control group, who were taking the Computer Graphic Design course. The experimental group was determined on a voluntary basis. The“Monogram-Designed Emblem Application Exam”prepared by the researcher was applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test. The skill test consisted of three stages: emblem with letters only, emblem with letters and geometric form, emblem with letters and pictorial form. Since the study groups, which were determined as the experimental and control groups according to the pre-test data, had arithmetic averages close to each other, no changes were made in the students. After the pre-test was done, the“Emblem Design Program with Monogram Application”prepared by the researcher within the scope of the research was applied to the experimental group by the researcher. In the control group, the official curriculum applied by the field teachers continued. The researcher did not interfere with the lessons of the control group. After the official education and the“Emblem Design Program with Monogram Application”prepared by the researcher, the“Monogram Designed Emblem Application Exam”post-test was given to the experimental and control groups. While evaluating the pre-test and post-test, within the letter design criteria, the student; to integrate letters, to draw aesthetics and to read, in typographic order; In emblem design suitable for letter spacing and letter thickness, company; that the emblem reflects the company and that the initials of the company are used appropriately, in originality; non-ordinary and striking design, also in cleaning-time; It has been checked that the application is clean and delivered within the exam period. The examinations were evaluated by the researcher. However, for a more objective evaluation, the results of the analysis of the data of the evaluation made by a field expert who did not attend the course of his students were used. In the analysis of the data, the related samples t-Test was used to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test within the groups; The unrelated samples t-Test was used to determine whether there was a significant difference between the groups. According to the results of the related samples t-test performed on the Monogram Designed Emblem Practice Exam within the scope of the research, there was no significant difference between the pretest-posttest scores of the control group, while there was a significant difference between the pretest-posttest scores of the experimental group in favor of the posttest. When the unrelated samples t-test results are examined, there is no significant difference between the experimental and control groups in the pre-test scores, while a significant difference is observed in the post-test scores in favor of the experimental group. While the arithmetic averages were close to each other at the end of the pre-test, there was a difference in favor of the experimental group at the end of the post-test. This shows that the experimental group's effective use of monograms in creating emblems has a significant effect on increasing their success in emblem design.