Kardiyak egzersiz programının hastanın egzersiz toleransına, kan lipit düzeylerine ve öz yeterliliğe olan etkisinin incelenmesi
Impact of cardiac rehabilitation program on the exercise tolerance, serum lipid levels and self-efficacy of the patients
- Tez No: 124490
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK FADILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Kardiyak Egzersiz Programının Hastanın Egzersiz Toleransına, Kan Lipit Düzeylerine Ve Öz Yeterliliğe Olan Etkisinin İncelenmesi Bu araştırma kardiyak, egzersiz programının hastanın egzersiz toleransına, kan lipit düzeyine ve öz yeterliliğe olan etkisini belirlemek üzere bağımsız eş zamanlı deney-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. l.Mart - 26. Aralık 2002 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı' na koroner arter hastalığı tanısı ile yatırılan 30 deney- 30 kontrol grubu hasta araştırmanın örneklemini oluşturulnuştur. Veri toplama araçları olarak; kardiyak rehabilitasyon değerlendirme formundan, Kardiyak Egzersiz Öz Yeterlilik ölçeği (CESEI) ve kardiyak egzersiz el kitapçığı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; x2 kare, student t, paired t, ANOVA, Split Plato varyans analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, eğitim durumu, hastaneye yatış nedeni, kullanılan ilaçlar, hipertansiyon ve diyabet olma durumu değişkenleri yönünden homojen oldukları saptanmıştır. CESEI kardiyak egzersiz öz yeterlilik ölçeğinin geçerliliği çalışmalarında; Kardiyak egzersiz öz yeterlilik ölçeğinin dil geçerliliği için uzman görüşü ve içerik geçerliliği için 10 uzman görüşü alınmıştır. Kendal iyi uyuşum katsayısı (W:. 343, p0.05), (F=.448, p>0.05). Araştırma kapsamına alınan deney ve kontrol grubundaki hastaların taburculuk sonrası birinci- dördüncü ay kolesterol değerlerinin değişim yüzdeleri incelendiğinde; deney grubuna ait değişim yüzdesi %12.19 iken kontrol grubundaki değişim yüzdesi sadece %4.36 olarak saptanmıştır. Kardiyak egzersiz yapan deney grubundaki hastaların kolesterol değerleri daha yüksek bir yüzde ile azalmakta olduğunu saptanmıştır. Araştırma kapsamına alman deney ve kontrol grubundaki hastaların taburculuk sonrası birinci- dördüncü ay trigliserid değerlerinin değişim yüzdeleri incelendiğinde; deney grubuna ait değişim yüzdesi %11 iken kontrol grubundaki değişim yüzdesi sadece %4.22 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMPACT OF CARDIAC REHBILITATION PROGRAM ON THE EXERCISE TOLERANCE, SERUM LIPID LEVELS AND SELF-EFFICACY OF THE PATIENTS This study was planned as an independent synchronous Study- Control study to investigate the impact of cardiac exercise program on exercise tolerance, serum lipid levels, and self-efficacy of the patients. Patient sample consisted of 60 patients (Controls: 30 patients and Study Group: 30 patients) who were admitted to the Department of Cardiology, Ege University Faculty of Medicine, between March 1st and December 26th, 2002. Cardiac Rehabilitation Assessment Form, Cardiac Exercise Self- Efficacy Scale (CESEI) and Cardiac Exercise Handbooks were used for collecting data. Split plate, Student-t, Paired-t, ANOVA, and Chi Square tests were used for the statistical analysis of the data. Age, sex, education status, indication for admission to hospital, presence of hypertension, and diabetes were found to be similar between the groups. Ten specialists were consulted for the language and content validity of CESEI Cardiac exercise self-efficacy scale. Kendal well compliance factor was found to be (W:343, p0.05), (F=.448; p>0.05). Percent change in cholesterol levels of both Study and Control Groups were evaluated: The percent change in cholesterol levels in the Study Group was 12.19% whereas the change in the Study Group was 4.36%. Cholesterol levels in the Study Group who performed cardiac exercise was reduced in a higher rate compared to the Control Group. Similarly, the percent change rate in triglicerid levels of the Cardiac exercise group in the 1st and 4th months postdischarge was 11% while the percent change rate in the Control Group was only 4.22%.