Pulmoner hipertansiyonlu hastalarda sol atriyum ve sol ventrikül fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 124491
  2. Yazar: NURİ KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
38 ÖZET Pulmoner hipertansiyonda esas olarak sağ kalp fonksiyonları etkilenmesine rağmen ventriküler interaksiyondan dolayı sol kalp fonksiyonları da etkilenmektedir. Pulmoner hipertansiyonlu hastalarda sol atriyum ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirildiği yeterli sayıda çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı kronik obstrüktif pulmoner hastalığa sekonder gelişen pulmoner hipertansiyonda standart ekokardiyografîk yöntemlerle birlikte doku Doppler görüntüleme yöntemini kullanarak sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları ile sol atriyum fonksiyonlarım değerlendirmek ve elde edilen parametrelerin pulmoner hipertansiyonla ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya, iyi ekokardiyografîk görüntü kalitesine sahip 40 pulmoner hipertansiyonlu hasta (ortalama yaş: 60.85±7.47 yıl) dahil edildi. Kontrol grubunu olarak benzer yaş grubundan 20 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta ve kontrol grubuna standart ekokardiyografi ve pulsed wave doku Doppler inceleme yapıldı. Bütün hastaların solunum fonksiyon testleri ve kan gaza analizleri değerlendirildi Tüm hastalarda sağ kalp kateterizasyonu ile pulmoner arter sistolik basıncı ölçüldü. Pulmoner arter pik sistolik basıncının 30 mmHg'dan büyük olması pulmoner hipertansiyon olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY In pulmonary hypertension, although the right heart functions are basically influenced, the left heart functions also are influenced due to ventricular interaction. There have inadequate number of studies evaluating left atrium and left ventricle in patients with pulmonary hypertension. The aim of this study was to evaluate left atrial functions and left ventricular systolic and diastolic functions by using tissue Doppler Imaging Device along with standard echocardiographic methods in pulmonary hypertension developing secondary to chronic obstructive pulmonary disease, and to investigate the relationship of the parameters, related to left atrium and ventricle, with pulmonary hypertension. Forty patients with pulmonary hypertension having a good echocardiographic imaging (mean age: 60.85+7.47 years) were included in this study. Twenty healty volunteers from similar age group were taken as the control group. Standard echocardiographic and pulsed wave tissue Doppler examinations were applied to the patients and control subjects. Pulmonary function tests and blood gases analyses of all patients were evaluated. Pulmonary hypertension was defined as pulmonary artery peak systolic pressure greater than 30 mmHg. When compared to the control group, pulmonary hypertension group had increased right ventricular (pO.OOl) and atrial diastolic (p2 (r = 0.43), IVRT (r = 0.44) and S/D (r = 0.43) parameters. There were negative correlations between pulmonary artery systolic pressure with left ventricular stroke volume (r = -41), and left ventricular ejection fraction (r = -38), E/A rate (r = -0.34), Em (r - -0.57), Em/Am ratio (r = -0.41) and Sm values (r = -0.35). The parameter indicating the best correlation with pulmonary artery systolic pressure was found as Em (pO.OOl). As a conclusion, in transthoracic echocardiographic evaluation of the patients with pulmonary hypertension developing secondary to chronic obstructive pulmonary disease, it was found that left ventricular systolic and diastolic, and left atrial functions were affected. There was a close relationship between the levels of pulmonary hypertension with left ventricular systolic and diastolic functions, and left atrial functions.