Akut miyokard infarktüsünde sol atriyum fonksiyonları
- Tez No: 124489
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN ATEŞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Kardiyak debinin sağlanmasında sol atriyal fonksiyonların önemli bir katkısı vardır. Sol ventrikül atım volümüne atriyal katkı normal kalpde %22 iken miyokard infarktüslü hastalarda diyastolik gevşeme bozukluğu oluştuğundan %35'lere çıkmaktadır. Bu çalışma sol ventrikül ile direk ilgisi olan ve bunun fonksiyonlarının yerine getirilmesinde çok önemli görev yapan sol atriyumun ilk defa anteriyor miyokard infarktüsü geçiren hastalarda sol atriyal volüm ölçümleri kullanılarak 3 aylık zaman içerisinde infarktüsden nasıl etkilendiğini göstermek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Mart 2002 ile Şubat 2003 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği koroner yoğun bakım ünitesine akut anterior miyokard infarktüsü tanısı ile yatan 65 hasta alındı. Çalışma protokolüne göre hastalara ilk olarak müracaat anında daha sonra 1. haftada, 1. ayda ve 3. ayda olmak üzere 4 defa transtorasik ekokardiografi tetkiki yapılarak sol atriyum fonksiyonları değerlendirildi. Hastaların kabulde, 1. hafta, birinci ay ve üçüncü ay daki ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi kullanıldı. Anlamlı çıkan verilerin karşılaştırılmasında da bonferroni' düzeltmesi yapıldı.. Çalışmada sol ventrikül diyastol sonu çapı, sistol sonu çapı, diyastol sonu ve sistol sonu volümlerinde 3 ay içinde başlangıç değerlerine göre giderek anlamlı derecede bir artış görüldü (p0,05). Sol ventrikül atım volümünde ise başlangıç değerlerine göre anlamlı bir artış tesbit edildi (p0.05). Sol atriyumun conduit volümlerinde başlangıçtan itibaren bir değişiklik olmadığı saptandı. Sonuç olarak; yaptığımız çalışmada akut anteriyor miyokard infarktüsü esnasında sol atriyum çapında, volümünde ve boyutlarında artma olduğu, sol atriyum pasif boşalma fraksiyonunu azaldığı bunu kompanse etmek için sol atriyal aktif boşalma fraksiyonunun artmış olduğu tesbit edilmiştir. Bu bulgular bize akut anterior miyokard infarktüsünden sonra sol ventriküler remodelinginin tek başına olmayıp aynı zamanda sol atriyal remodelingle birlikte olduğunu göstermektedir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Left atrial functions are of important contribution in providing of cardiac output. While left atrial contribution to the left ventricular volum was 22%, this may rise up to 35% becuse of left ventricle diastolic dysfunction in the patients with acute anterior myocardial infarction. This study was performed to show how left atrium, performing very important duty in fulfilling of the left ventricle functions and directly relating to left ventricle, was influenced from myocardial infarction in three- month time by using volume measurements of left atrium in patients with first acute anterior myocardial infarction. Sixty-five patients admitted to the coronary care unit of cardiology clinic of Atatürk University Medical Faculty with diagnose of acute anterior miyocardial infarction were included in this study between the dates March 2002 and February 2003. According to study protocole, transthorasic echocardiography was performed four times to all patients on admission, in the first week, in the first month and in the third month respectively. Relations among the measurements obtained on admission, in the first week, in the first month and in the third month were assessed by variant analysis of repeated measurements. In the comparison of the data being meaningful, bonferroni correction was performed. This meaningful data in three months period, left ventricle systolic and diastolic diamaters and volumes, compared to measurments on admission, showed progressive and significant increase (p0.05). An increase in LV stroke volume compared to onset measurments was detected, ttiis was statistically significiant (p0.05). There was no change in total empty fraction. Also there was no change in left atrial conduit volumes. In conclusion, we found that while left atrial volumes, diamaters and size increased during acute anterior miyocardial infarction, left atrial passive emptying fraction decreased to compensate this. It was seen that there was an increase in active emptying fractionof left atrium. These signs show that, after acute anterior miyocardial infarction, left ventricular remodelling wasn't the only one, but was together with left atrial remodelling. 43