Revaskülarizasyon sonrası restenozun efor testi ile değerlendirilmesi ve koroner arter hastalığı için güncel risk faktörlerinin buna etkisi
  1. Tez No: 124495
  2. Yazar: EKREM YETER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 643
Özet
7.ÖZET Kardiyovaskuler hastalıklar; gelişmiş ülkelerde ve ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde, tüm etnik gruplarda ve cinslerde başta gelen ölüm nedenidir. Bu nedenle hastalığın erken tanınması ve değiştirilebilir risk faktörlerinin değerlendirilmesi önem arzetmektedir. KAH'nın tanınmasında; yeni metodlar geliştirilmiş olmakla birlikte; halen egzersiz stres testi hastalığın tanısı prognozu ve tedavisinin etkinliği ve revaskülarizasyon sonrası takip ve restenoz tesbitinde kullanılmaktadır. Amaç: Revaskülarize edilen hastalarda egzersiz testinin değeri ve güncel risk faktörlerinin restenoza etkisini araştırdık. Metod: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında 2001-2002 yılları arasında revaskülarize edilen 80 hasta alındı (64 erkek,16 kadın ;yaş ortalaması sırasıyla 55.9±7,61.2±7). Hastaların 35' i kliniğimize akut miyokard infarktüsü tanısıyla, 34 hasta unstabl anjina pektoris (UAP) tanısıyla, 11 hastada ST elevasyonsuz MI (NSTEMI) tanısıyla yatırılmıştı. Uygun projeksiyonlarda judkins tekniği ile selektif koroner anjiografileri yapılan ve en az 2 kardiyolog tarafından değerlendirilen 7 hastaya primer PTKA, 42 hastaya PTKA +stent, 3 hastaya primer stent, 9 hastaya birden fazla PTKA ve/veya stent, 19 hastayada koroner arter bypass operasyonu uygulanmıştı. Revaskülarizasyon sonrası 1. 6. ve 12. aylarda hastalara efor stres testi yapıldı. Efor testi, treadmill egzersiz testi kullanılarak yapıldı. Revaskülarize edilen toplam 80 hasta, ortalama 16 ay takip edildi ve ortalama hasta başına 2 adet efor testi yapıldı. Kontrol koroner anjiyografisi yapılıp restenoz ve/veya yeni lezyon tespit edilmiş olanlar grup 1 ve kontrol koroner anjiyografi sonrası restenoz ve/veya yeni lezyon tespit edilmeyenler ile maksimal efor testi negatif olup olumlu sonuçları nedeniyle kontrol koroner anjiyografi yapılmayan olgular grup 2 olarak ayrıldı. Bulgular: Gruplar arasında hipertansiyon, diabetes mellitus, sigara içme, aile anamnezi, T-K, TG, HDL-K, LDL-K, Lp(a), HbA1c, insülin değerleri açısından fark belirlenmedi. Fibrinojen, lökosit ve CRP değerleri arasında grup V de grup 2' e göre anlamlı yükseklik belirlendi. Grup 1' de restenoz tespit edilen hastaların %78' inde ST segment depresyonu varken; Grup 2' de restenoz olmayan hastaların % 21' inde ST segment depresyonu 55görülmektedir. Grup 1'de ortalama QTcD'nu 70 msn bulunurken grup 2' de 33 msn olarak bulunmuştur. GrupVde olguların % 60'ında QTcD'u >70 msn olarak bulundu. Restenoz tespit edilen hastalarda; >70msn QTcD'u, ST segment depresyonuna yakın oranda istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.001). Çalışmamızda; efor testinin duyarlılığı %78, özgüllüğü %79 (+PD %66, - PD %90.) QTcD' nun duyarlılığı %60, özgüllüğü %86 (+PD %70, -PD %80) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiovascular disease the most common mortality reason in the developed country and our country. Thus, it is important the diagnosing of disease and assessment of changable risk factors. Even if the new methods are developed in diagnosis of coronary artery disease (CAD) exercise stres test (EST) useful method for diagnosis and prognosis of disease and in the detection of restenosis of the revascularization. AİM: In the revascularized patients, we investigated the value of EST and effect of it's on the actual risk factors. Method: Eighty revascularized patients were included in the study (64 male,16 women, average age; 56±7,61±7 respectively). Thirty five myocardial infarction (Ml), 34 unstable angina pectoris, 11 non ST elevation Ml were inluded in this study. Seven patients underwent primer percutaneous transluminal coronary angioplasty, 42 patients underwent primer percutaneous transluminal coronary angioplasty + stent, 3 patients underwent primer stent, 9 patients underwent primer percutaneous transluminal coronary angioplasty and stenting on vessels. more than one the while 19 patients underwent coronary artery bypass greft operation. After revascularization, EST was performed to all patients in 1, 6, and 12th months patients were divided in two groups as with restenosis and the new lesion in control coronary angiography (group 1), and without restenosis and new lesion and having maximal negative EST (group2). Result: Between groups, there were no difference in terms of hypertension, diabetes mellitus, smoking, history, total cholesterol thryglceride, high-density lipoprotein- cholesterol, low-density-lipoprotein cholesterol, lipoprotein(a), HbA1c and insulin, fibrinogen, white cell and C reactive protein (CRP) values were importantly higher in group 1 than group 2. QTcD was higher in group 1 than group 2. (70 msn versus 33 msn, p< 0.01). Seventeen patients of QTcD were £70msn in group! In determining sensitivity, specificity, and the negative and positive predictive values of the peak exercise QTcD >70 msn were 60%, 86%, 70%, 80%, whereas the sensitivity, specificity, and the negative and positive predictive values of the peak exercise ST segment depression were 78%,79%,66%, 90%, respectively In Conclusion: Sensitivity of QTcD£70 and ST segment depression were comparable, in patients with restenosis (60% versus 78%;p