KOAH olgularında sağ ventrikül disfonksiyonunun değerlendirilmesinde doku doppler ekokardiyografi ile triküspid annulusu sistolik hareket hızı ölçümünün yeri
The role of measurement of tricuspid annular systolic velocity in the evaluation of right ventricular dysfunction in cases with COPD
  1. Tez No: 124494
  2. Yazar: BARIŞ İKİTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARIŞ İLERİGELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Çalışmamızda KOAH saptanan olguların kardiyak değerlendirmesinde klasik transtorasik ekokardiyogafik inceleme metodlarına eklenebilecek yeni bir ekokardiyografik yöntemin yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Orta-ağır derecede KOAH nedeni ile izlenen 30 erkek olgudan oluşan hasta grubu ile 15 sağlıklı erkek olgudan oluşan kontrol grubu oluşturulmuştur. Bilinen başka bir kalp hastalığı olmayan KOAH olgularında hikaye, fizik muayene, SFT, AKG, EKG, teleradyogram, standart ekokardiyografi ve PW doku Doppler incelemesi ile kor pulmonalenin söz konusu olup olmadığı araştırılmıştır. Daha önce yapılmış çalışmalarda, triküspid annulusunun PW doku Doppler ile saptanmış olan hareket hızı değerinin (Ts) 11,5 cm/sn'nin altında olması sağ ventrikül disfonksiyonunun tespiti için kriter olarak alınmıştır. Bu çalışmada da aynı kriter kullanılmıştır. KOAH grubunda kor pulmonale düşündürecek fizik muayene bulgusu 10 olguda (%33,3) saptanmıştır. Teleradyografide pulmoner arterin 15 olguda (%50) normalden geniş olduğu gözlenmiştir. Klasik ekokardiyografik metodlar ile kor pulmonale KOAH olgularının 9'unda (%30) tespit edilirken, 14 (%46,7) olguda ise Ts değeri 1 1,5 cm/sn'nin altında bulunmuştur. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında KOAH olgularında Ts değeri anlamlı ölçüde düşük olarak saptanmıştır (12,2 ± 2,3 cm/sn'ye karşılık 14,2 ± 1,9 cm/sn, p=0,004). Klasik ekokardiyografik metodlar ile kor pulmonale düşündürecek bulgu tespit edilen hastaların tümünde Ts
Özet (Çeviri)
SUMMARY We planned to investigate the role of a new echocardiographic method in the cardiac evaluation of patients with COPD. 30 male patients with moderate-severe COPD who had no prior history or evidence of other cardiac disease, and 15 healthy male subjects were included in the study. History, physical examination, pulmonary function tests, arterial blood gas analyses, ECG, chest roentgenogram, standard echocardiography and PW tissue Doppler echocardiography were utilized in order to detect cor pulmonale in the patient group. Because finding of systolic tricuspid annular motion (Ts) velocity < 11.5 cm/s has been previously documented to be associated with subnormal right ventricular ejection fraction, this criterion was utilized for the documentation of right ventricular dysfunction in COPD patients in the study. Physical findings suggestive of cor pulmonale were detected in 10 (33.3%) of COPD patients. Widening of the pulmonary artery on roentgenogram was observed in 15 (50%) COPD cases. Standard echocardiographic findings suggestive of cor pulmonale'were detected in 9 (30%) COPD patients, whereas Ts values < 1 1.5 cm/s were found in 14 (46.7%) cases in the COPD group. Mean Ts value in the COPD group was documented to be significantly lower when compared to that of the control group (12.2 ± 2.3 cm/s vs 14.2 ±1.9 cm/s, p=0.004). Ts values were lower than 11.5 cm/s in all of the cases in whom standard echocardiographic findings suggestive of cor pulmonale were detected. When compared to rest of the COPD group, patients with Ts values